Magyarországon a törvény arra kötelezi a hírközlési szolgáltatókat, hogy rögzítsék és tárolják a telefonhívásaink és az üzeneteink forgalmi adatait, és az IP-címet, amiből kiderülhet, milyen weboldalakat látogattunk meg. Elméletileg a bűncselekmények felderítését segíthetik ezek az adatok, de a TASZ arra hívja fel a figyelmet, hogy a hatóságok, azaz a rendőrség, az ügyészség és a nemzetbiztonsági szolgálatok tulajdonképpen teljesen szabadon hozzáférhetnek az adatainkhoz.
A vállalatok a forgalmi adatokat tárolják, amiből kiderül, hogy kivel milyen hosszan beszélgettünk telefonon, kinek küldtünk emailt vagy sms-t, így a személyes kapcsolati hálónk könnyen feltérképezhető. Az internetes böngészési adataink pedig egészen intim adatokat szolgáltatnak rólunk, politikai meggyőződésünkre, hobbinkra és világnézetünkre is fény derülhet.
Az Európai Unió rendelkezése szerint a hatóságok súlyos bűncselekmény üldözése esetén hozzáférhetnek a tárolt adatokhoz. Magyarországon azonban nemcsak ebben az esetben férhetnek hozzá a távközlési cégek adatbázisaihoz, mondta el az Indexnek Simon Éva, a TASZ munkatársa. Pusztán a feladatuk ellátáshoz is elkérhetnek adatokat. A feladat ellátása azonban túlságosan tág fogalom, hiszen az intézmény fenntartása vagy a munkáltatói jogok gyakorlása is feladataik közé tartozik.
Nem lehet mindenkit potenciális bűnözőként kezelni, ezért problémás a készletező adatgyűjtés, mondja a TASZ. A szervezet szerint a mindenkire kiterjedő megfigyelés – legyen szó akár a digitálisan rögzített adatokról, akár a térfigyelő kamerák felvételeiről – nem fékezi meg a bűnözőket. A szervezet munkatársai tájékoztatást kértek a távközlési cégektől arról, hogy milyen adatokat tárolnak róluk, és hogy milyen adatokat osztottak meg a hatóságokkal. Azt feltételezik, hogy az emberek nem tudják, hogy a szolgáltatók kötelesek megőrizni és akár továbbítani is az adatokat.
A TASZ elsősorban arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy bárki megkérdezheti a távközlési szolgáltatójától, hogy milyen adatokat kezelnek róla és hogy érkezett-e megkeresés a hatóságoktól A TASZ a weboldalán közzétett három mintalevelet, hogy megkönnyítse az adatok elkérését.