Azoknál a nőknél, akik naponta megisznak egy-két pohárka bort (főleg vöröset), kevesebb gyulladás keletkezik ereikben és kevésbé fenyegeti őket szívbetegség - mutatták ki spanyol kutatók.
A szakemberek négy héten át itattak napi két pohár bort harmincöt egészséges nővel, miután négy hétig bormentes étrendet írtak elő számukra. A borivásos négy hét eredményeképpen megnőtt szervezetükben a védő - HDL - koleszterin szintje és csökkent a gyulladást okozó anyagok mennyisége, főként azoknál az alanyoknál, akik vörösbort ittak.
Számos kutatás igazolta már, hogy a mértékletes borivás jótékonyan hat a szervezetre és csökkenti a szívbetegségek kockázatát. A mértékletes borivók (napi egy-két pohár) egyharmadára csökkenti a szívbetegség miatti halál kockázatát.
A szakemberek nem tudják pontosan, mi lehet az oka ennek, de a borban nagy koncentrációban lévő polifenolokra gyanakszanak. Ezek a növényi vegyületek antioxidánsként működnek és valószínűleg gyulladáscsökkentő hatásúak.
A gyulladás a szervezet reakciója a sérülésekre, és valószínűleg közrejátszik az érelmeszesedések kialakulásában is. A gyulladás hatására az erek belső falán kialakuló plakkok könnyebben megrepednek, s ezáltal vérrögök keletkeznek, amelyek infarktust okozhatnak.
(MTI)