További Jog cikkek
Két internetes cég magát megnevezni nem kívánó ügyvezetője is állítja, hogy egy webhosting szolgáltatásokat nyújtó internetszolgáltató közbeiktatásával a GTS-Datanetnél hostolt, legális szolgáltatásokat nyújtó adatbázisszervereit is lefoglalta a rendőrség a november 8-i warezrazzia során.
Több forrásból is úgy tudjuk, hogy egy blackmachine nevű állítólagos warezszervert kerestek a rendőrök GTS-Datanet budaörsi szervertermében, a nevével és a keresett IP-címmel felcímkézett számítógép helyett azonban több legális szolgáltatást nyújtó szervert is elvittek a BRFK gazdaságvédelmi osztályának külsős hatósági szakértők irányításával dolgozó nyomozói.
Az "ártatlan" gépeket a Teve utcában még aznap éjjel visszakapták hevesen reklamáló tulajdonosaik, miután a szakértők átnézték a merevlemezeket, és nem találtak rajtuk semmi törvénytelenséget. Erről határozatot is kaptak a tulajdonosok.
A tévedésből lefoglalt szerverek tulajdonosai fel vannak háborodva: "Külföldi befektetőm van, és egyszerűen nem hiszi el, hogy nem warezoltunk, náluk elképzelhetetlen volna, hogy a rendőrség csak úgy, mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül elvisz egy szervert, amin semmi törvényellenes nincsen. Felháborítónak tartom hogy Magyarországon ezt következmények nélkül meg lehet csinálni" - magyarázza egyikük.
A webhosting cég ügyvezetője attól tart, hogy a jogszerűtlen lefoglalások miatt több ügyfél is elpártol a cégétől. Érthetetlennek tartja, hogy ha warez-gyanú merül fel egy szerverrel kapcsolatban, akkor miért nem a törvény által előírt módon, az úgynevezett értesítési és eltávolítási eljárás keretében intézkedik a jogtulajdonos, és hogy lefoglalás helyett miért nem a törvényben előírt módon, a merevlemezek tartalmának lemásolásával gyűjtik be a bizonyítékokat a nyomozók.
A cégvezetők azt is sérelmezik, hogy a rendőrség miért asszisztál kritikátlanul a kollektív szerzői jogvédők jogszerűtlen fellépéseihez.
Konkurenciaharc a rendőrség bevonásával?
A GTS-Datanet budaörsi szervertermében lezajlott házkutatás során hatósági szakértők segítették a rendőrség munkáját. Köztük volt Kovács Balázs (alias baja), a Coldfusion Magyarország Kft. egyik tulajdonosa is. Augusztus végén a Proart feljelentése nyomán éppen a Coldfusion Victor Hugo utcai szerverterméből vitték el a rendőrök a Power of Freedom torrentszájt üzemeltetőjének ott hosztolt szervereit.
Kovács Balázs, és a cég rendszergazdája, Blaskó Árpád nem szerepelnek az igazságügyi szakértők névjegyzékében, a lefoglalási jegyzőkönyvek és szemtanúk elmondása szerint mégis hatósági szakértőként vettek részt a november 8-i nagy warezrazziában.
Kovács Balázstól szerettük volna megtudni, hogy igazak-e azok a blogokon és fórumokon terjedő vádak, hogy az internetszolgáltató, és emelt díjas sms-forgalmazásban is utazó cég tulajdonosaként a közvetlen versenytársainál razziázott: a hasonló profilú Virtual World Kft.-nek például az összes gépét elvitték.
Szerettük volna azt is megtudni tőle, hogy a Coldfusion szervertermét ezúttal miért kerülte el a lefoglaláshullám. Kovács semmit nem volt hajlandó nyilatkozni minderről.
Titkosszolgálati szálak
Egy magát megnevezni nem kívánó rendszergazda cégének szervertermét szintén érintette a nagy warezrazzia. Az intézkedő rendőrök és a hatósági szakértők szerinte is szakszerűtlenül jártak el: a több hónapig tartó előkészítés ellenére sem tudták, hogy pontosan mit is keresnek. Volt olyan kalózszerver, amelynek még a fizikai helyét sem sikerült belőniük, a szakértők állításával ellentétben a cég másik, a város túloldalán lévő szerverfarmján üzemelt.
Pedig, állítja bennfentesünk, a nemzetbiztonsági szakszolgálat bevonásával hajszálpontosan azonosíthatóak lehettek volna a kalózszerverek, hiszen a Nemzetbiztonsági Hivatal - törvényi felhatalmazás alapján - minden nagyobb szerverfarmon, így náluk is beépített hálózatfigyelő és lehallgató szervert, úgynevezett tükrözőt üzemeltet, amely könnyedén hozzáfér az egész szervertermet védő tűzfal mögött működő gépekhez.
Mások szerint a titkosszolgálat nagyon is érintett volt az ügyben, mert a Coldfusion Kft. titkosszolgálati fedőcégként működik. Erre persze semmi bizonyíték nincsen, és az is ellentmond ennek a verziónak, hogy a cég munkatársai hatósági szakértőként részt vettek a lefoglalásokban: ha valóban fedésben dolgozó, a warezvilágba beépített ügynökök volnának, nem szerepelhetne a nevük a lefoglalási jegyzőkönyveken. És nem vétettek volna ennyi hibát.
Az ügyvéd is a szakértőket támadja
"Érdekes és új elem, hogy a gyanúsítottak között egy internet-szolgáltató cég ügyvezetői is szerepelnek, mert ez a cég csak méretében, és nem jogi státuszában különbözik a nagy szolgáltatóktól" - mondja dr. Dallos Zsolt ügyvéd, a gyanúsítottak védője, és több érintett cég jogi képviselője.
Az ügyvéd szerint a rendőrség eljárása speciális szakértelem hiányában védhető, és a nyomozóhatóság jóhiszeműsége is vitán felül áll. A felkért szakértők egy részének személye és tevékenysége azonban aggályos lehet.
Az ügyben érintett egyik cég, az Online Technologies Kft. ügyvezetői szerint a náluk folytatott házkutatás jegyzőkönyvén az a Malincsák János szerepel igazságügyi szakértőként, aki korábban maga is elismerte, hogy a kollektív szerzői jogvédő szervezetek megbízásából is dolgozik ilyen ügyeken. A házkutatás során lefoglaltak egy olyan szervergépet is, amely építés alatt állt, így felületes vizsgálattal is megállapítható lett volna, hogy a nyomozás szempontjából irreleváns.
Sérelmezik azt is, hogy cégük közvetlen konkurense, a Coldfusion Magyarország Kft. emberei hatósági szakértőként szerepelnek az ügyben. Azt állítják, hogy közvetlenül a házkutatás előtt szervertúlterheléses (ddos) támadás indult a gépeik ellen, és hogy a rendőrök nem engedték, hogy a szolgáltatáskimaradások miatt reklamáló ügyfeleknek telefonon tájékoztatást adjanak. Erre más érintett cégek munkatársai is panaszkodtak nekünk.
A rendőrség célirányos fellépésről beszél
Hat helyszínen összesen 28 számítástechnikai eszközt foglaltak le a rendőrök november 8-án a warezrazzia során. "Köztük legalább tíz olyan nagy szervergép található, amelyek a warezes társadalomban közismertek voltak" - mondja Hruska Csaba alezredes, a BRFK gazdaságvédelmi főosztályának vezetője.
Két gépet még aznap este visszaadtak, miután a szakértők rögtön meg tudták állapítani róluk, hogy nem folytattak illegális tevékenységet. Az akcióra hazai szerzői jogvédő szervezetek feljelentései nyomán került sor, akik a nyáron több ízben is jelezték a rendőrségnek, hogy a neten igen nagy mennyiségben tesznek közzé jogvédett filmeket, zeneműveket, könyveket, szoftvereket.
A lefoglalásokat két hónapig tartó felderítőmunka, nyomozás előzte meg: a szakértők célirányosan figyelték a kalózszervereken zajló fel és letöltéseket, "lokalizálták azokat a fizikai végpontokat, ahol ezeket a beazonosított gépeket a rendőrség aztán lefoglalta".
A szakértők nem jeleztek elfogultságot
Hruska Csaba szerint a lefoglalásokban és a lefoglalt szerverek tartalmának vizsgálatában részt vevő szakértőket az igazságügyi informatikai szakértők névjegyzékéről választották ki, nyolc igazságügyi szakértővel dolgoztak az akcióban.
Nincs tudomása arról, hogy a szakértők között lett volna olyan, aki egy internetszolgáltató cég tulajdonosaként a konkurenciánál razziázhatott, vagy olyan, aki az ilyen és ehhez hasonló ügyekben a feljelentő kollektív szerzői jogvédő szervezetek megbízásából is sokat dolgozik.
"Nem hiszem, hogy a mi szakértőink dolgoznak ezeknek a szervezeteknek, mert a kirendeléskor a szakértőnek jelezni kell ha elfogult lehet" - mondta Hruska. A szakértők márpedig nem jeleztek ilyesmit.
Mivel hatalmas mennyiségű, összesen 50-60 terabájt adathordozót foglaltak le, a lefoglalt szerverek tartalmának vizsgálata hónapokig tart majd. A becsült szakértői költség milliós nagyságrendű, ezért a vizsgálatok lefolytatására több szakértőtől is árajánlatot kértek, ezek közül választják ki a legmegfelelőbbet, "ilyen értelemben pályáztatásról van szó".
A torrent önmagában nem bűn
"A kalózgépeket lefoglalva tartjuk" - válaszolta Hruska arra a kérdésünke, hogy milyen alapon döntik el, hogy melyik szervert kaphatja vissza a gazdája, és melyiket vizsgálgatják hónapokig.
"Esetünkben ezek a gépek túlnyomóan illegális tevékenységet végeztek", mondta az alezredes, aki szerint az elkövetők bevált eszköze, hogy az ilyen szervereken kisebb mértékben van legális szolgáltatás is, ami a rendőrség munkáját nehezebbé teszi.
Valóban foglaltak le torrentszervereket is, de csak olyanokat, amelyek fizikai összeköttetésben álltak illegális tartalmat hordozó ftp-szerverekkel, és onnan kínálták a jogvédett anyagokat, "mint egy átjátszóállomás, így lettek a bűncselekmény eszközei".
Hruska szerint ha egy fájlcserélő szerver önmagában áll, akkor tényleg nem bizonyítható hogy illegális tartalmat szolgáltat, de a lefoglalásokat megelőző több hónapos szakértői vizsgálat feltárta, hogy a lefoglalt torrentgépek közvetlen kapcsolatban álltak a warezszerverekkel, és ez bizonyítható.
Egy házkutatás során céges papírokat és laptopot is lefoglaltak, erre azért volt szükség, mert a laptopról feltételezhető hogy arról tartották karban a nagy szervereket, információt tartalmazhat az elkövetéssel kapcsolatban - mondta a warezügy főnyomozója az Indexnek.