További Mobil cikkek
Mozinézés a telefonon
Másrészt a nagymértékű fejlesztéseknek köszönhetően a mobiltelefonok egyre több funkcióval rendelkeznek: ma már lehetőség van interneten való böngészésre, nagysebességű adatátvitelre, de akár a heti programunkat is rögzíthetjük telefonunkban. Várható, hogy az alkalmazások köre a közeljövőben tovább bővül, néhány év múlva a nagyközönség számára is elérhetővé válhatnak a mozgókép továbbítására alkalmas készülékek.
A mobil kereskedelemi (m-commerce) szolgáltatások révén lehetőség nyílik kommunikációs, információs valamint tranzakciós folyamatok lebonyolítására. A szolgáltatások egy másik csoportosítását mutatja a mellékelt ábra.
A nEext Consulting szerint jelenleg a teljes m-commerce forgalom több mint 90%-át az információszerzés teszi ki, véleményünk szerint azonban ez háttérbe fog szorulni, és 2003-ban már az összforgalom 30-35%-át pénzügyi alkalmazások adják, míg a szolgáltatók bevételének csak 10%-a fog az információk beszerzéséhez kapcsolódni.
Egyre több WAP-felhasználó
A mobil kereskedelemben (információszerzésben) alkalmazott WAP (Wireless Application Protocol) technológia kiválóan alkalmas információs oldalak böngészésére, azonban a Magyarországon használt készülékeknek csak 25-30%-a rendelkezik ezzel a képességgel, és várhatóan 2003-ra is mindössze 70%-os lesz ez az arány. Emellett fontos adat az is, hogy a potenciális felhasználók hány százaléka él ténylegesen a WAP kínálta lehetőségekkel: egyelőre ez az érték 10% körül mozog, ami 75-80 ezer felhasználót jelent. A következő néhány évben dinamikus felhasználói növekedésre számítunk: a WAP-képes készülékek számának folyamatos emelkedése mellett az elérhető szolgáltatások köre és a tényleges felhasználói csoport mérete is bővülni fog.
Két év múlva mobillal fizethetünk
Az elektronikus kereskedelem idei várható forgalma elérheti a 3,5 milliárd forintot, míg 1999-ben még kevesebb mint 200 millió forint volt. Magyarországon 2001-ben 600-800 millió forintos forgalom várható az információ-lekérdezés révén, ami közel megegyezik a várható teljes m-commerce forgalommal. Várakozásunk szerint az áttörés 2003 közepére várható, ekkora már nagyobb lehetőség nyílik a mobil készülékkel történő fizetésre az üzletekben.
Mivel az m-commerce forgalom főként a már előbb említett információ-lekérdezésre irányul, a bevételek - egyben a nyereség - jelentős része a szolgáltatóknál csapódik le. Az alkalmazások körének bővülésével várható, hogy a profitból nemcsak az egymással versengő mobil szolgáltató cégek akarnak majd részesedni, hanem más, a kereskedelem területén tevékenykedő szervezetek, főként bankok is. Számunkra ugyanis a bevételek szempontjából közömbös, hogy az egy ATM automatából történő pénzfelvétel miatt levont díjból vagy a mobil fizetés során használt központ használatáért felszámított összeg révén keletkezik.
Forrás: neExt Consulting