Sokan gyártanak titkosított mobiltelefonokat, de az eddig napvilágot látott megoldások drágák és kényelmetlenek. Egyesek teljesen hétköznapi készülékeket alakítanak át több százezer forintért, ráadásul nem is a legújabb modelleket, mások pedig csupán a készülék szoftverét írják át, de mindegyik alkalmazottnak ugyanolyan készüléket kell használnia. Az amerikai KoolSpan nevű cég új terméke, a memóriakártyára integrált TrustChip mind árban, mind használhatóságban veri riválisait, ha hihetünk a termékleírásnak.
A TrustChip csupán háromszáz dollárba kerül, és szabványos microSD lapkába építették bele, ezért a titkosító processzor a Windows Mobile vagy Symbian operációs rendszert futtató mobilok nagy részével kompatibilis. Ha mindkét fél telefonjában van TrustChip, a telefonbeszélgetést 256-bites AES titkosítás védi, és egy kicsiny ikon jelzi, hogy biztonságos a kapcsolat. Ha viszont az egyik készülékben nincs titkosító csip, akkor a beszélgetés lehallgatható.
Nyílt rendszer
Három összetevőből áll a TrustChip platform, ennek a legfontosabb része a már említett csip, és a rajta futó szoftver. Egyéni felhasználóknak ennyi is bőven elegendő, a nagyobb vállalatoknak azonban a TrustCenter nevű szerver is fontos lehet, mivel ezzel tudják menedzselni a titkosított mobilokat. Csoportokat hozhatnak létre, és eltérő hozzáférési jogokat adhatnak a különböző munkakörben dolgozó embereknek. Így például megoldható, hogy csak a vállalat vezérkara tudjon beszélni azokkal a külső partnerekkel, akik szintén használják a csipet.
A harmadik fontos összetevő a TrustChip fejlesztői csomagja (SDK), amellyel más cégek is kihasználhatják a titkosító modul képességeit. Magyarán egy mobilos böngészőt fejlesztő cég a TrustChip segítségével is titkosíthatja az adatforgalmat. A csip egyébként nemcsak mobilokkal használható, hanem akár számítógépekkel is.
Zárt kör
A műszakilag képzett terroristáknak és maffiózóknak biztosan tetszik majd az olcsó megoldás, a csippel könnyebben elrejtőzhetnek a hatóságok szeme elől. Emellett a persze a nemzetközi vállalatok vezetői is nyugodtabban cseveghetnek majd a mobiljukon, ha tudják, hogy senki sem hallgathatja le a beszélgetést. Sok országban nehéz kideríteni, hogy a szolgáltatók mennyire figyelnek az adatvédelemre, és bizonyos országokban ipari vagy kormányzati kémkedéstől is tarthatnak a mobilozók.
Zaftos kémsztorikért nem is kell nagyon messzire utazni. Nemrég olasz kormányhivatalnokok és hírességek az interneten látták viszont telefonos beszélgetéseiket, két évvel ezelőtt pedig Görögországban volt botrány abból, hogy a miniszterelnök és még száz ember mobilját egy éven át folyamatosan lehallgatták.