További MP3 cikkek
William Gibson |
"Van igény szépirodalmi promocióval és igényességgel kiadott science-fiction regényekre, hiszen rengeteg értékes mű születik ebben a stílusban" - mondta el az Indexnek Juhász Viktor az Ulpius-ház munkatársa. Juhász szerint az elmúlt tíz évben mostohagyermekké vált a science-fiction a hazai könyvkiadásban. A kiadó a műfaj legigényesebb darabjait szeretné kiadni, a régi sci-fi kiadó, a Galaktika hagyományait felevenítve. Ezért is választotta az Ulpius-ház első science-fiction regényének az Átjáró című könyvet, ami korábban a Galaktika baráti kör gondozásában jelent meg, viszont hagyományos könyvesbolti forgalomba nem került.
Frederik Pohl: Átjáró
|
A könyv főhőse, Robinette Broadhead aknafúró csatlakozik azokhoz a kalandvágyó vállalkozókhoz, akik a Vénuszon talált, az eltűnt hícsík által hátrahagyott űrhajok egyikébe ülve próbálnak szerencsét. Hogy hova megy az űrhajó, előre nem tudják, legtöbben sosem térnek vissza. Néhány szerencsés, így Broadhead is azonban meggazdagodik, hiszen az átjárót működtető Tröszt vagyonokat fizetett ki a visszatérő, útjukat dokumentáló feltáróknak.
Azt azonban nem volt képes sem elfelejteni, sem feldolgozni, ami a gazdaságot hozó utolsó útja során történt vele. Ezért egy pszichológus robot segítségével próbálta meg feldolgozni a múltját. Az események két szálon és két időben zajlanak, az egyik Broadhead kezelését, a másik az emlékeit írja le az Átjárón töltött időről, végül a két szál összeér, amikor utolsó útjáról beszél a pszichológusával. A leírásokat különböző dokumentumok egészítik ki, a hajónaplóktól kezdve az átjárón feladott hirdetéseken át, a fekete lyukak természetéről szóló tudományos értekezésekig, amik legfeljebb távolról kapcsolódnak a történethez.
Cyberpunk a cyberpunk előtt
A cyberpunk-előzményként számontartott regénynek valójában kevés köze van a cyberpunkmozgalomhoz. Egyrészt az első cyberpunkregény, a Neurománc előtt nyolc évvel született, másrészt szerzője Frederik Pohl, az amerikai sci-fi írók egy korábbi generációjához tartozik, mint Gibson vagy Sterling. Regényei már az ötvenes években is komoly sikereket értek el, sci-fi magazinok szerkesztőjeként pedig a harmincas évek végétől részt vett a sci-fi irodalom alakításában.
Klikk a képre! |
Ezen túl pedig elég értelmetlen doldog a regényeket különböző stílusok kereteibe zárva vizsgálni, hívják azt akár cyberpunknak, akár science-fictionnek. Végülis minden író egy saját világot teremt, és korának, életének problémáira reagál. Az Átjáró pedig éles és találó kritikája társadalmunknak.