További Net cikkek
Több mint 150 000 pályamű érkezett a 11. születésnapját logójában két l-lel ünneplő Google világmegváltó pályázatára, amelyet a cég tavaly ilyenkor hirdetett meg, és azt ígérte, hogy tízmillió dollárt oszt ki a nyertesek között. Az irdatlan mennyiségű elbírálandó anyag azonban térdre kényszerítette a hatékonyságáról ismert céget: úgy volt, idén januárban már lehet szavazni a zsűri által kiválasztott pályázatokra, de csak mostanra, az eredeti határidőhöz képest több mint fél évvel később sikerült eldönteni, melyik pályamunkák közül kerülnek ki a nyertesek. És nem is húsz lett, ahogy ígérték, csak tizenhat.
Az Index pályaműve sajnos nincs a szűkített listán. Tervünk az volt, hogy hálózatba kötött önkéntesek, illetve adakozó kedvű cégek segítségével kiprinteljük az internetet, és küldöncök, postások közreműködésével nyomtatott formában eljuttatjuk azokra a helyekre, ahol nemhogy internet nincs, de még áram sem. A kiírás értelmében a projektet bemutató videót is készítettünk, íme:
Miközben továbbra is fenntartjuk azt a véleményünket, hogy tízmillió dollárból rengeteg mindent ki lehetne nyomtatni az internetről (számításaink szerint több milliárd oldalt, akár a Föld minden lakosára juthatna egy), fejet hajtunk a zsűri döntése előtt, és sok sikert kívánunk annak a 16 ötletnek, amelyek eljutottak a közönségszavazásig.
Ötletekről van szó, és nem ötletadókról. Mivel a 150 000 benyújtott pályázat közül sok volt, amely ugyanazokra a problémákra igyekezett választ adni, a zsűri összevonta őket, így a most szavazásra bocsátott ötletek mindegyike több forrásból származik.
Minden szentnek
A szűkített listára felvett projektjavaslatok nagy részét akár a Google is kitalálhatta volna, sőt elképzelhető, hogy a cég már dolgozik is hasonló ötletek megvalósításán. Ezek közé tartozik az összes adatgyűjtéssel kapcsolatos terv, például az, amelyik a világ városainak népességi adatait szeretné összeszedni és a neten tálalni, vagy amelyik az egészségügyi problémák megelőzésére, kezelésére vetne be valós idejű figyelőrendszert.
Több javaslat foglalkozik oktatással: az egyik tananyagokat tenne közzé ingyen a neten, a másik kifejezetten az afrikai diákoknak szeretne minőségi oktatást, online közösségi teret teremteni, a harmadik a természettudományok népszerűsítésében látja a jövőt.
Külön javaslat foglalkozik a tömegközlekedés fejlesztésével, különös tekintettel a sebességre, a biztonságra és a környezetvédelmi szempontokra, és lehet szavazni olyan projektre is, amely a bankrendszer fejlesztésével javítana a Föld lakóinak életminőségén.
A tizenhat ötlet között szerepel még népirtásfigyelő program, a társadalmi problémákra érzékeny adózási szabályok kidolgozása, illetve olyan projekt, amely a mérnökök és tudósok pozitív médiamegjelenését szeretné elősegíteni, hogy geeknek lenni ne ciki legyen, hanem kúl.
Az Index ötlete sem veszett kárba, korszakos mémként él tovább az interneten: ha rákeresnek a Google-ben arra, hogy „internet printout”, mi vagyunk az első találat. Ha valakit érdekel, néhány millió dollárért szívesen átadjuk a know-how-t.