
Hétfőn a Times cikke nyomán járta be a világsajtót az a hír, hogy a Harvard fizikusai szerint hét gramm szén-dioxidot termel egy Google-keresés. A hír szerint - amelyről az Index is beszámolt - a tudósok kiszámolták, a keresés hét gramm szén-dioxidot juttat a légkörbe, és minden egyes másodperc, amit az internetre csatlakozva tölt a számítógépünk, további 0,02 grammot ad hozzá ehhez. A Google azonnal reagált, azt írta, a kibocsátás sokkal kevesebb. Hivatalos blogjukban megjelent adatok szerint egy átlagos keresés körülbelül 1 kJ energiát igényel, ami a tudósok számításaival ellentétben csupán 0,2 gramm szén-doixid-kibocsátásnak felel meg.
Nem mondta
A Times cikke szerint a kutatást felügyelő fizikus, Alex Wissner-Gross azt mondta, két keresés a Google-lel pont annyi szén-dioxidot termel, mint ha felforralnánk a tűzhelyen egy teáskannányi vizet. TechCrunch szerint többek között emiatt a hangzatos mondat miatt kapta fel a világ a hírt, pedig a nyilatkozó fizikus, Alex Wissner-Gross valójában semmi ilyesmit nem mondott.
A TechCrunch információi szerint a fizikus soha nem mondana teával kapcsolatos példát. Ha már valamilyet, akkor kávéval kapcsolatosat mondana, de ez még mind semmi. Kutatási eredményeinek semmi köze nem volt a Google-hoz, megfogalmazása általánosító volt, általánosító statisztikákkal. A TechNewsWorld-nek azt mondta, ő csak arról beszélt, mekkora a CO2-kibocsátása a számítógépének, amikor egy weboldalt megnéz.
Wissner-Gross szerint a hír fő adata, a hét grammos kibocsátást valamilyen más forrásból kaphatta a Times, de biztosan nem tőle. Azt nem tudja, honnan származhat az adat, írja TechNewsWorld. Elismeri, hogy valamelyest példálózott a Google-lal, azt mondta, hogy "egy Google keresésnek meghatározható a környezeti hatása", de semmit nem mondott a teavizes forralásról.
Nincs helyreigazítás
Miután elolvasta a Times cikkét, azonnal helyreigazítást kért, vasárnap reggeli határidővel, ami azonban azóta sem jelent meg.
A TechCrunch azt is kiemeli, nem ez az első eset, hogy a Times hibás technológiai hírt közölt, például amikor tavaly novemberben a Yahoo-Microsoft-megállapodás körüli pénzügyi információkról írt.
