Modern államokban többnyire képviseleti demokrácia van, tehát az állampolgárok időnként megválasztják azokat az embereket, akik talán alkalmasak a törvényhozásra és az ország irányítására. Az új-zélandi rendőrség azonban modern webkettes technológiák segítségével arra ösztönzi az állampolgárokat, hogy közvetlenül vegyenek részt a törvényhozásban.
A wellingtoni kopók
A változtatásra valószínűleg nagy szükség van, mert az aktuális rendőrségi törvény 1958-ban lépett hatályba. Mára igencsak elavult, ezért a politikusok átírják, hogy megfeleljen a huszonegyedik század körülményeinek. Hamish McCradle rendőrfőkapitány viszont azt találta ki, hogy a törvényalkotásba bevonja az internetezőket is, hogy ne a politikusok kiváltsága legyen a tervezés.
Létrehoztak egy wikit, amely a Wikipedia enciklopédiához hasonlóan szabadon szerkeszthető, és azt kell benne meghatározni, hogy Új-Zéland rendőrei miként viselkedhetnek, mikor alkalmazhatnak erőszakot, és hogy mit kell feltétlenül megtenniük az állampolgárok védelme érdekében. McCradle szerint a kezdeményezés magasabb szintre emeli a demokráciát.
Bár a wiki fejlődésével párhuzamosan a politikusok is dolgoznak a maguk változatán, ez már majdnem olyan, mint a közvetlen demokrácia. Egy biztos: a wiki eszközt ad a szavazók kezébe, hogy ne csak szavazataik lehessenek, hanem személyes véleményük is. Részt vehetnek a párbeszédben, és nem csak egy már kifejlesztett törvényről szavazhatnak. A hivatalos törvénytervezet benyújtása előtt a parlament a wikit is megvizsgálja.
A törvény szövegét egyébként nemcsak új-zélandi állampolgárok szerkeszthetik, hanem bárki a világon. Bármelyik ország akadémikusai és törvényhozó szakértői beleszólhatnak, így több okos ember gondolata jelenhet meg a törvényben.
Más kérdés, hogy a hozzászólók mennyire okosak. Még az is belekerülhet a törvénybe, hogy a gonosz bűnözőket kizárólag szakállas amerikai zsaruk karatézhatják majd le. A helyiek egyelőre az elfek és a maorik szívatásával vannak elfoglalva.