További Szemlemorzsa cikkek
Vasárnap elkezdődött a világ legnagyobb elektronikai kongresszusa, a Mobile World Congress 2012, és a méretet ez esetben nem a látogatók vagy a kiállítók száma határozza meg, hanem a kihatás. Most több mint ötmilliárd embernek van mobilja, évente körülbelül másfél milliárd készüléket adnak el, tehát jelenleg ez a világ legfontosabb technológiája. A piaci árakat csekkoló indiai halászoktól az okostelefonjukkal kocsmákba bejelentkező elsővilágbéli hipszterekig mindenki a mobilján lóg.
A kiállítás nulladik napja a Huawei rendezvényével kezdődött, de ezt ki kellett hagynom, mert a város másik felére szervezték. Utólag sajnálom, mert a kínai gyártó az Ascend D Quad készülékcsaláddal már a csúcskategóriába próbál betörni. Két mobil tartozik a sorozatba, az egyik az Ascend D Quad, a másik a D Quad XL. Mindegyiken Android 4.0 fut, a kijelzőjük 4,5 hüvelykes, 8 gigabájt belső memóriájuk van, és a 8 megapixeles kamera 1080p felbontású filmeket rögzít. A különbség az, hogy 1,2 illetve 1,5 gigahertzes processzoruk van, illetve az XL akkuja 2500 milliamperórás, míg a kistestvérnek csupán 1800-as, tehát hamarabb merül.
A cég egyelőre nem árulta el az árakat, de állítólag a mobilok 20-50 százalékkal lesznek olcsóbbak a riválisokénál (valamit félreérthettek, a Huawei ezt később 15 százalékra korrigálta). Ez jó lehetőség a piac megszerzésére, de muszáj megjegyeznem, hogy az okostelefonok akkor számítanak jó befektetésnek, ha jó szoftvereket is adnak hozzájuk. Márpedig más gyártók drágább készülékein is sokszor olyan appokat kapunk, amiket érdemes lecserélni, és ez sok esetben plusz költéssel jár. Majd amikor tesztelni lehet a mobilt, meglátjuk, hogy mennyire ügyesek a Huawei készülékei.
Szakítós buli japán módra
A Sony sajtótájékoztatója nem volt túl izgalmas, mert a két bemutatott modell megszólalásig hasonlít a januári CES-en látott Xperia S-re, ami ráadásul már ott van a szerkesztőségünkben, hogy kipróbáljam a következő hetekben. Bár a Sony szeretné elhitetni velünk, hogy az új modellek már csak az ő nevéhez köthetők, ezt erősen kétlem, mert egy korábbi kiállításon pont a Sony Ericcson termékfejlesztője magyarázta el nekem, hogy a telefon kifejlesztése úgy másfél évig tartott. Másfél éve pedig még úgy együtt volt a Sony és az Ericcson, mint egy szerelmespár.
A középkategóriás Xperia P szép alumínium vázat kapott, és 4 hüvelykes White Magic kijelzőt, ami állítólag vakító napfényben jobban olvasható. A készülék a második negyedévben lesz kapható. A mobil egy másodpercen belül elindítja a kamerát, és 1080p videókat vesz fel, amihez 1 gigahertzes, kétmagos processzor is elegendő. Az Xperia P be tudja olvasni az NFC címkéket – ezt a technológiát eredetileg arra találták ki, hogy érintés nélküli bankkártyákat lehessen a mobilba építeni, de akár arra is jó, hogy gombnyomás nélkül aktiváljunk egy funkciót, vagy vezeték nélküli hangszórókat párosítsunk a mobilhoz. Az Xperia U pedig a Sony sorozatának legolcsóbb modellje, 3,5 hüvelykes kijelzővel, és a fő funkciója az, hogy más színűre cserélhető a kijelző alatti rész fedele.
Csúcsgép a HTC-től
A vasárnap legizgalmasabb rendezvényét a HTC tartotta, és Peter Chou vezérigazgató sokszor élt az amerikában népszerű „awesome” és „incredible” jelzőkkel. A tajvani vállalat idén kevés modellt akar piacra dobni, azokat is egységes néven, és főleg a zenehallgatás meg a fényképezés élményét akarja javítani – és a termékei valóban elképesztőek.
A HTC One X a csúcsmodell, óriási 4,7 hüvelykes és 1280x720 pixeles kijelzővel, szép műanyag vázzal. Az Android 4.0-ra Sense 4 grafikus kezelőfelületet raktak. A Sense 4 sokkal ízlésesebb, mint az elődjei, átláthatóbb a felülete, de megmaradtak a HTC sokak által kedvelt extrái, mint például a nagy időjárás-előrejelző óra.
A legnagyobb dobás a One X nyolc megapixeles fényképezője, ami 0,2 másodperc alatt autofókuszál, 0,7 másodpercenként exponál, és az f/2.0-es lencse féhomályban is csodát művel. Nem gyenge, hogy 1080p videózás közben lehet fényképeket készíteni, az pedig már hab a tortán, hogy a szemközti kamera is 1,3 megapixeles. A gyorsasághoz persze jó processzor kell, az erőt az Nvidia Tegra 3 biztosítja 1,5 gigahertzen. A beépített tár 32 gigabájtos, amihez két évig ingyen 25 giga online Dropbox tárhely is jár. Már csak azt nem tudjuk, hogy mindez mennyibe fog kerülni. Én 200 ezer forinthoz nagyon közeli árat tippelek, olyan sok itt az extra.
A One S ínyenceknek való szupervékony (7,9 milliméteres) mobil, aminek az alumínum vázát plazmaívvel változtatták szuperellenálló kerámiává, legalábbis Peter Chou valami ilyesmivel kábította a nagyközönséget. Az biztos, hogy a mobil megkocogtatva elég keménynek tűnik, és nagyon jó a tapintása. Szép matt színe van, szappanformája ellenére ez tetszett a legjobban.
Ebben is erős négymagos processzor dolgozik, és a hazai mobilozóknak is jó hír lehet, hogy a 42 megabites HSPA+ hálózatokkal is kompatibilis. Ennek is ugyanolyan kamerája van, mint a One X-nek, de a szemközti kamera csak VGA, és belső memóriából is csak 16 gigabájtra futotta. Hiába, ez lesz a közékategóriás modell. Azt még nem árt tudni, hogy a kialakítás miatt e két modellen nincs memóriakártyás bővítési lehetőség.
A végére maradt HTC V természetesen a gyártó legolcsóbb modellje, és a kialakítását tekintve ez a Legend utódja. Ennek már teljesen hétköznapi a felszereltsége: 800x480 pixeles kiejelző, kétmagos 1 gigahertzes processzort és 4 gigabájtos belső tárhelyet zár magába az alumínium ház.
Kilenc óra netfüggés
A nagy mobilgyártók rendezvényei közé beékelődött ShowStoppers kisebb cégeket fejlesztéseit mutatta be, köztük számos olyat, ami nem is a végfelhasználóknak szól. A P2i például olyan nanotechnológiás bevonatot készít, ami lepergeti a vizet, és ezáltal csökkenteni lehet a készülék korrózióját. Meg is mutatták, hogy milyen egy korrodált mobil, illetve egy bevonatos zsebkendőre vizet öntöttek, ami nem beszívódott, hanem cseppekben összeállt rajta.
Itt jelentkezett újításaival a Novatel Wireless is, amely a MiFi nevű mobilnetes hotspottal vált világszerte ismertté. Végre hallgattak a felhasználókra, és az új készülékük nagyobb akkuval is felszrelhető, így egyetlen feltöltéssel 9 órán át adhatunk mobilnetes hozzáférést az eszközeinknek.
Végül egy olyan gyártó standjára is sikerült eljutni, amely igazából nem is mobilos terméket gyárt. Az FXI eszközének gyik végén usb, másik végén hdmi port van, és a kétmagos processzorral felszerelt miniatűr számítógépre Android 4.0 vagy Ubuntu Linux operációs rendszert kell telepíteni. Ezzel az tévénk egy mozdulattal okossá tehető, és a kütyü usb portjára akár külső billentyűzet és egér is ráköthető, ami megkönnyíti a rendszeren történő navigálást.
A következő napokban további cikkekkel jelentkezünk az MWC-ről; a sajtótájékoztatók után kinyit az expo, és kipróbálunk, megtapogatunk minden kütyüt, amit csak lehet.