További Szoftver cikkek
Sokakat meglepett a hír, hogy az Intel saját operációs rendszert készít a netbookokhoz. Minket is: az XP egész jól fut a gépeken, próbánk szerint a rövidesen megérkező Windows 7-tel is egész jól együttműködnek, a partnercégek meg több tucatnyi Linux-verziót kínálnak az Aspire One-ok, Ideapadek mellé. Akárhogy is, az inteles Linux várhatóan csak jóval a Windows 7 premierje után lesz kész, hiszen még csak az alfaverziót sikerült kiadni, éppen ezért néhány elemző szerint oka fogyott a fejlesztés. Másrészről viszont melyik cég ismerné jobban az Intel Atom processzorral szerelt platformot, mint maga az Intel? Ha a cég saját operációs rendszert készít, biztosak lehetünk benne, hogy az a hardverben rejlő összes erőtartalékot kihasználja majd. Ráadásul a Moblint direkt netbookokhoz készítik, így nem pazarolja az erőforrásokat olyan funkciókra, amiknek nem látjuk hasznát a kategóriában.
A hardver és szoftver egysége
A Moblin alapja tehát a Linux, és mivel egy korai fejlesztői verzióról van szó, senki se gondolja, hogy könnyű telepíteni. A szoftvereket belülről ismerő indexes programozói csapat segítségével tudtuk csak installálni a rendszert, ami nem is baj: tényleg csak az rakja fel, aki ért hozzá, vagy nem sajnálja a gépét. Szerencsére a Moblin kínál egy menekülő útvonalat is a gyáváknak, hiszen az alig 260 megabájtos rendszer képes pendrive-ról futni, ilyenkor a netbookon működő operációs rendszer érintetlen marad, csak a rendszeridő ugrál pár órát minden moblines boot után.
Már amelyik gépen hajlandó egyáltalán elindulni a rendszer. Azt nyilvánosságra hozta az Intel, hogy az Acer Aspire One meg a Dell mini 9 különösebb megrázkódtatás nélkül átesett a booton, sőt, állítólag az Asus Eee 901 is, nálunk viszont nem volt ilyen gép. Az Eee 1000H-s verzióját azonban pont teszteltük, ezért megpróbálkoztunk a telepítéssel, de sajnos nem sikerült rávenni a gépet, hogy pendrive-ról indítsa a rendszer. Jobb eredményt sikerült elérnünk az Intel Classmate PC-jével, nem csoda, hiszen ugyanaz készítette, mint a Moblint, az OS azonban a boot után egy hibaüzenettel megszakította a folyamatot.
Mivel a rendszer elvileg SSE3-kompatibilis processzorokon hajlandó elindulni, sok oldalon viszont az jelent meg, hogy csak az Atom és a Core 2-es csipek felelnek meg neki, félve dugtuk be a pendrive-ot a Pentium D-vel szerelt szerkesztőségi gépbe, a Moblin viszont ezúttal zokszó nélkül elindult.
Az indítás után azonban kiderül, hogy egy valóban fejlesztés alatt álló, nem különösebben stabil vagy szép programmal van dolgunk. A Moblin jelentős részben a Fedorára épül, eredetileg még Ubuntun kezdték a fejlesztést, aztán menet közben lovat cseréltek. A rendszer a Linux 2.6.29-es kernelt használja, és beleépítettek olyan spéci funkciókat is, mint a Moblin V2 Core Fastboot, ami elvileg a rendszerindítás sebességét javítja. Gyakorlatilag is, a program még pendrive-ról is pillanatok alatt feláll, de egy neten keringő videóból kiderül, hogy merevlemezzel vagy ssd-vel még tovább javítható az eredmény:
Az biztos, hogy a jelenlegi Linux-verziók közül a Moblinnel elérhető 8-12 másodperces bootidő messze a legjobb, az Ubuntu 8.10-nek vagy a Fedora 10-es körülbelül 30 másodperc kell ugyanehhez a művelethez, a Windows 7-nek meg legalább egy perc.
Még alakul
A boot után az Xfce környezet jelenik meg, amiről kár is véleményt alkotni: nem mintha komoly gond lenne vele, de azt már most is lehet tudni, hogy a végső verzió saját grafikus felületet kap, tehát egészen máshogy fog kinézni.
A Moblin alfája néhány alapprogrammal érkezik, van rajta Mozilla-fejlesztette Minefield böngésző, jegyzettömb, kontaktlista, filmlejátszó, és ahhoz képest, hogy alfa, egész használható, mert a netezéshez például nem kell semmit sem konfigurálgatni, vezetékes hálózatról gond nélkül működik. Akkor sincs gond, ha wifizni akarunk, mert az Internet connection manager segítségével viszonylag egyszerűen beállíthatjuk, amit kell, de azon például már egyáltalán nem szabad meglepődni, hogy a Flash telepítése többször félbeszakad, vagy hogy a böngésző időnként kifagy, meg hogy a netről letöltött képet már nincs mivel megnézni.
A mostani verzió főleg arra jó, hogy tudjuk, az Intel készül valamire, meg hogy lássuk, lényegében hibátlanul sikerült megoldani a gyors rendszerindítást. Az biztos, hogy a márkanévvel, a megfelelő sebességgel és optimalizálással meg egy izgalmas grafikus felülettel komoly jövő előtt áll a Moblin, de ehhez szükség van a tesztelőkre is, szóval aki érzi magában a vágyat, az mindenképp töltse le az alfát, és segítsen jobb operációs rendszert készíteni a processzorgyártónak. De biztos, ami biztos, csak pendrive-ról futtassa.
Az Asus Eee 1000H-t a Speedshoptól kaptuk tesztelésre