Visszatér a húsevő baktérium
További Tudomány cikkek
A framboesia okozója a Treponema pertenue nevű baktérium, amely alakjával a szifilisz kórokozójához hasonlít. A betegség sérült bőrfelülettel való érintkezéssel vagy szúnyogokkal terjed, és rendszerint gyerekkorban következik be. A tünetek 90 napon belül (de általában már 3-4 héten belül) jelennek meg. Először fájdalmas bőrkiütések jelentkeznek, amelyek később elfekélyesednek. A kiütések közelében levő nyirokcsomók is megduzzadhatnak és a hús eldeformálódhat.
A betegség későbbi fázisában a csontokra és csontvelőre is átterjed. Bár a kór csak nagyon ritkán halálos, az olyan csontelváltozások, mint az ujjak rövidülése és a végtagok torzulása rokkantsághoz okoznak. Időben adott antibiotikumban (elsősorban penicillinnel) a framboesia könnyen kezelhető.
Leállítva
A WHO először a nemzetközi gyermekvédelmi szervezettel, a UNICEF-fel együttműködve 1948-ban üzent hadat a kórnak. Akkor körülbelül 50 millió ember volt fertőzött, elsősorban fejlődő országokban élő, 15 év alatti gyerekek. A két szervezet erőfeszítéseinek köszönhetően az ötvenes évek végére sikerült szinte teljesen visszaszorítani a betegséget. Miután a fertőzött esetek száma 95 százalékkal csökkent, a kórt gyakorlatilag kiirtottnak tekintették, és 1963-ban leállították a programot. Azóta csak elvétve fordultak elő framboesia-fertőzések.
Technikailag kiirtható
A betegség az utóbbi néhány évben megint erőre kapott: a WHO szerint a járványnak már 500 ezer fertőzöttje lehet, többnyire szegény, vidéken élő emberek. A legtöbb esetet Indiában, Kelet-Timorban és Indonéziában regisztrálták, de Afrika és Dél-Amerika egyes országaiban is a kór terjedéséről számoltak be.
"Senki nem gondolta volna, hogy az utolsó 5 százalékkal ilyen nehéz lesz leszámolni" – kommentálta a bejelentést Kingsley Asiedu, a WHO járványügyi szakértője. Asiedu szerint a WHO úgy számolt, hogy a ritkán előforduló fraembosia-fertőzésekkel az érintett országok egészségügyi szervezetei megbirkóznak majd.
A betegség azonban visszatért, annak ellenére, hogy technikailag lehetséges a teljes kiirtása. Az újabb járványban érintett országok szakértői és a WHO szakemberei e héten Genfben tárgyalnak a szükséges globális intézkedésekről.
Magyarországon ismeretlen ez a betegség, amit az is jelez, hogy nincs magyar neve. A latin elnevezés a francia framboise szóból származik, amelynek jelentése málna – ez a kialakuló fekélyek gumószerű alakjára utal.