
Elesésdetektor magányosoknak
Az idősek egyik legnagyobb problémája, hogy mozgási képességük és egyensúlyérzékük koruk előrehaladtával egyre bizonytalanabbá válik. Nemegyszer előfordul, hogy a lakásban közlekedve elesnek, néha súlyos sérüléseket okozva maguknak. Rengeteg egyedül élő idős ember halálát az okozza, hogy miután balesetet szenved saját lakásában, nem tud felkelni a padlóról, és segítséget kérni sem képes.
Az egyedül élő idősek otthoni ellátásának központi kérdése az olyan automatikus rendszerek létrehozása, amelyek felismerik az ilyen vészhelyzeteket és értesítik a rokonokat vagy a mentőket. Több helyen folytatnak erre irányuló kutatásokat. Eleinte a lábra helyezett gyorsulásérzékelőkkel próbálták detektálni, hogy elesett-e az illető, de ez a gyakorlatban nehezen alkalmazható megoldásnak bizonyult. Öltözködéskor folyamatosan fel-le kellett venni a szerkezetet, ami igen kényelmetlen, ráadásul könnyen megfeledkezik róla az ember. Így a jelenlegi kutatások nem annyira a szenzoros detektálásra, hanem inkább a videokép alapján történő felismerésre irányulnak.
Az ágyban szabad feküdni
A Brüsszeli Egyetem kutatói 3d-s infrakamera segítségével próbálják meghatározni, mikor esett el valaki a vizsgált helyiségben. A speciális infrakamera képén a tárgyak színe a kamerától lévő távolságát mutatja. A kép alapján meg lehet határozni, mely tárgyak takarják el egymást: mi van elöl, és mi van hátul. Egy másik azonos helyen lévő hagyományos kamera segítségével azonosíthatják a szobában mozgó emberi alakokat. A felismeréssel elég, ha csak az alak függőleges, illetve vízszintes irányultságát határozzák meg.
A két kamera együttes képe alapján meg lehet állapítani, hogy a szobában tartózkodó megfigyelt elesett-e (pl.: korábban félig takarásban volt, most már nem látszik). A rendszer a fekvés hosszától és egyéb jellemzőitől függően minősíti elesésnek vagy csak botlásnak a történteket, és ennek megfelelően riasztja a mentőket. A kutatók végső célja a páciens aktivitásának monitorozása. Természetesen a szoftvert minden esetben adaptálni kell az adott szobához is. Vannak helyek, ahol "szabad" mozdulatlanul sokáig feküdni, ilyen például az ágy. Ugyanakkor ha valaki sokáig ül a földön függőleges testhelyzetben az is rendellenességre utalhat.
