![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Mégsem legenda a bosnyák piramis?
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
A 650 méter magas Visocicán április közepén kezdett el ásni a bosnyák Semir Osmanagič vezette régészcsoport. Első bizonyítékként egy szűk bejáratot találtak, amiről úgy tartják, a piramis belsejében található folyosórendszerhez vezet.
Bementek a folyosón
![](http://index.hu/cikkepek/0604/tech/pyramid/.gdata/a0_02.jpg)
A bejáratot követve a kutatók 3,8 kilométer hosszan merészkedtek a hegy belsejébe, ahol két irányba tartó kereszteződésre bukkantak. A folyosórendszerről úgy vélik, nem lehet természetes képződmény, így az egyiptomi piramisoknál nagyobb monstrum kizárólag emberi építmény lehet, írja a BBC.
A régészek műholdas felvételek és a hőtérképezés alapján két további, kisebb piramist találtak a Visoko-völgyben, szerintük a Visocica csatornái a másik két építményhez vezetnek.
Nap, Hold, Sárkány
Osmanagič, latin-amerikai kutatómunkájának tapasztalataiból merítve a szerkezetet a mexikói piramisokhoz hasonlítja, amelyek szintén i.sz. 200 körül épültek, és rendszerint kettesével építették őket, a Napot és a Holdat szimbolizálva. A mexikói példára Osmanagič a bosnyák piramisokat is elnevezte, a Vicocica hegy a Nappiramis, a másik kettő a Hold- és a Sárkánypiramis nevet kapta.
![](http://index.hu/cikkepek/0604/tech/pyramid/.gdata/a0_07.jpg)
A kutatás során egy sorozatnyi geometrikus formára metszett szikladarabot is találtak, illetve egy nagyobb kőtömb is előkerült, ami a szakértők szerint a piramis külső felületének egy darabja. Amennyiben a kutatócsoport feltételezése helyes, a Visocica az első, Európában felfedezett piramis. A kutatás fél évig tart, május közepén egyiptomi régészek csatlakoznak az ásatáshoz.
Kamu vagy nem kamu?
2005 októberében merült fel először, hogy a Visocica nem hegy, hanem ősi piramis. Semir Osmanagič azóta igyekszik a legendák sorából a tudományos tények közé emelni az első európai piramist, azonban még így is akadnak, akik a boszniai háború óta hanyatló gazdaságú Visoko marketingakciójának tekintik a piramis-történetet.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)