További Tudomány cikkek
A rendkívüli pontosság ekkor azonban véget ért, a mechanikus és kvarcórák egyszerre látszanak elcsúszni a hivatalos időtől. Tapasztalata szerint „offline” órái átlagosan heti 15 másodpercet nyernek a magukat rádióhullámok útján frissítő óráihoz és az internetes időszerverekhez, illetve az otthona elektronikus eszközein feltűnő szinkronizált időhöz képest.
Hullámokban támad
A furcsa jelenséget más országokban élő gyűjtőkkel is megvitatta, és ezek harmada szintén észlelt ilyen rendellenességet. A legnagyobb mért eltérés heti 43 másodperc volt. A többi barátját azonban nem foglalkoztatja a kérdés, illetve nem tapasztaltak hasonlót.
A Hold is rosszkor jön
Eközben amerikai felhasználók arra az állítólagos csalásra hívják fel a figyelmet, hogy a 90-es évek eleje előtt készített öröknaptárakban az előre kiszámított holdfázisok ideje most már napokkal van elcsúszva a valóságoshoz képest.
Az Index nem tudott szert tenni ilyen tíz évnél régebben nyomtatott naptárra, így nem tudtunk a végére járni a holdtöltéknek. A mechanikus órákkal végzett méréseink viszont napi egy-két perces sietést mutattak, de ez így önmagában csak az órák krumpliságára lehet bizonyíték.
Billeg a Nap
A fentieken kívül a Németországban élő óragyűjtő szerint amikor az idő megszaladni látszik a Napnak az égbolton elfoglalt helyzete is eltér a normálistól. A napnyugta csillagászati szoftverek által generált időpontja és földrajzi koordinátái eltérnek a valóságostól.
Az érdeklődő amatőrök mérései szerint a Nap ilyenkor az előre jelzett ponttól akár 15 fokkal északnyugatabbra is kerülhet. Azt viszont a megfigyeléseket összefoglaló illető kizártnak nevezi, hogy a pólusok átfordulása állna küszöbön, mivel a Sarkcsillag és a nagyobb konstellációk helyzete rendben lenni látszik. A Nap anomáliája idején csupán a Nagy Medve (Ursa Maior) csillagkép legfényesebb csillaga (Dubhe) látszik néhány fokkal elmozdulni a helyéről.
A csillagászok tudnának róla
Régen a pontos idő ügyében valóban a csillagászokat kérdezték meg, mondta el lapunk kérdésére Érdi Bálint, az ELTE csillagászati tanszékének vezetője. Magyarországon sokáig az Országos Mérésügyi Hivatal (OMH) szolgáltatta a pontos időt, de ez azóta változott.
A csillagász szerint az elektronikus média ma már a GPS műholdakról nyeri a pontosidő-jelet. Azt a felvetést, hogy máshogy állna a Nap, Érdi Bálint képtelenségnek tartja. Arra emlékeztetett, hogy a csillagászoknak érdekük, hogy alaposan utánajárjanak minden új jelenségnek.
Szökőmásodpercek
Az atomi pontosságú időn alapuló UTC-t 1972-ben vezették be, nyugdíjba küldve a csillagászati módszerekkel meghatározott hagyományos GMT-t (Greenwich Mean Time). Az elmúlt évtizedek során, 1970 és 1999 között összesen huszonkétszer kellett szökőmásodperceket beiktatni. A kiigazításra a greenwichi hosszúsági körhöz tartozó, nemzetközi szabványként kezelt UTC (koordinált univerzális időskála) és a csillagászati idő közti eltérés miatt van szükség.
A semmiségnek tűnő egy másodpercnek komoly hatása lehet a távközlésben, navigációban és a légiirányításban. Ezért rendkívül pontosan nyilvántartják, hogy jelenleg 32 szökőmásodpercet kell kezelni, mondta el az Indexnek Szentirmai Endre, az OMH szaklaborjának munkatársa.
Az OMH munkatársa szerint a napi több másodperces csúszás hatalmasnak számít, és bizonyosan felfedeznék. A hivatal atomóráinak eredményét havi rendszerességgel megküldik a párizsi központú hitelesítési szervezetnek (BIPM).
Az év utolsó napján a plusz másodperc beiktatása ugyanakkor nem jelenti azt hogy a Föld évente közel egy másodperccel lassulna.
Megállt volna a lassulás?
A Föld forgása lassul, de nem ilyen gyorsan. A földi napok hossza jelenleg valamivel több mint 24 óra. Ha a Föld forgási sebessége azonos marad, az elmúlt 30 évhez hasonló gyakorisággal kellene szökőmásodperceket beiktatni.
A CNN 2004 elején megjelent cikke szerint azonban a csillagászok meglepődve tapasztalják, hogy már az ötödik évben nem volt szükség szökőmásodperc beiktatására. A szakértők egyetértenek abban, hogy a Föld korábban több évszázadig azonos sebességgel lassult. Viszont most nincs megfelelő magyarázat arra, hogy hirtelen miért tartja a Föld a 'menetrendet'.
Az amerikai mérésügyi hivatal (NIST) szóvivője, Fred McGehan szerint ezt okozhatja az árapály, az időjárás alakulása, illetve akár a bolygónk magjában végbemenő változások is.
Atomóra
A szökőmásodperc fogalma az atomóra 1955-ös feltalálásának nem várt következménye volt. A szerkezet céziumatomok elektromágneses sugárzása alapján méri az időt. Az atomóra rendkívül pontosnak számít. Magyarországon az első atomórát a hetvenes években állították fel, de ez azóta meghibásodott. Egy 1997-es gyártású céziumalapú szerkezetet (HP5071A), illetve az erről származtatott rubídiumalapú atomórát használnak az OMH-ban a mérési etalonok hitelesítésére. Mint megtudtuk, az OMH hivatalos mérőeszközei között nincsenek mechanikus kronométerek.
Mióta lassul?
Az utóbbi évek mérései alapján végzett becslések szerint a Föld forgása 100 ezer év alatt 2,2 másodperccel lassul. A dinoszauruszok idejében sokkal rövidebb ideig tartott egy nap, ezt a napszakok váltakozásától függő életciklusú növények maradványaiból sikerült megállapítani. A lassulást a Hold és a Föld kölcsönhatása, magyarán az árapály jelensége okozza.
A közös tömegközéppont körül keringve a két égitesten minden „felesleges” elfordulás hatalmas energiákat felemésztő torzulásokat okoz. A magyarázatok szerint a Hold azért fordítja csak az egyik oldalát a Föld felé, mert önálló forgását a Föld okozta súrlódás már régen felemésztette.