Ha megsérül az emberi agy meghatározott, néhány négyzetcentiméteres területe, az erős dohányosok nikotinfüggősége is egy csapásra megszűnik, állítja egy kaliforniai orvos. "Úgy szoknak le, mintha valaki lekapcsolta volna a villanyt" – írta le a folyamatot Dr. Antoine Bechara, a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatója, akinek vonatkozó tanulmánya az amerikai Science magazin pénteki számában jelent meg. Bechara kutatásait egy olyan, stroke-on átesett páciens esete ihletette, aki a betegségből felépülve egyszerűen elfelejtette, hogy korábban napi két doboz cigarettát szívott el, és eszébe se jutott visszaszokni a dohányzásra.
Sötéttel az insula
Jön a dohányzás elleni gyógyszer?
A kutatási adatok arra engednek következtetni, hogy az insula az agynak azon a részén helyezkedik el, ahol a fizikai reakciók érzelmekké alakulnak át, állítja Bechara, és amikor a reakciókat egy bizonyos anyag – például a nikotin – váltja ki, az insula vágyközpontként funkcionál. Azok közül a betegek közül, akiknek nem az insulája, hanem agyuk más része sérült meg, csak négy páciens szokott le véglegesen a dohányzásról.
Bár arról nincs szó, hogy a szenvedélybetegeket ezentúl fejbevágással próbálnák leszoktatni, a kutatók szerint az insula és az ott található nikotinreceptorok szerepének feltárása sokat segíthet abban, hogy leszoktassák őket a dohányzásról, illetve más, függőséget okozó drogokról. Bechara szerint elképzelhető, hogy néhány éven belül elő lehet állítani a nikotinról való leszokást elősegítő gyógyszert.