További Tudomány cikkek
- Tényleg egy lapos korongon élünk, és 46 méteres jégfal vesz minket körbe?
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
Egy magyar egyetemistákból álló kutatócsoport most első ízben szerepelt sikeresen az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) pályázatán, így részt vehet azon a szeptemberi tudományos eseményen, amelynek keretében a súlytalanság állapotában fémhabot hoz majd létre.
Zuhannak nagyot
Németh Csaba, a nyertes csoport fotó- és videódokumentációjáért felelős tagja az Indexnek elmondta, egy speciálisan átalakított Airbusban repülnek majd nyolcezer méter magasra, ahonnan körülbelül huszonkét másodpercig zuhannak. A tudományos esemény Tolouse-ban vagy Bordeauxban lesz, 2006 szeptemberében.
Fémhab és sörhab
A találmány lényege, hogy a belülről üreges, cellás szerkezetű anyagok sok szempontból jobbak, mint a tömörek. A fémhabot energiaelnyelő képessége folytán a gépkocsigyártásban (ajtók, ütközők, alvázak), szigetelőképessége okán pedig alagutak belső burkolásánál lehetne hasznosítani.
Az előállítása azonban a gravitáció miatt egyelőre nem megoldott. "Akárcsak a sör-, vagy a borotvahab esetében, a fémhabnál is előáll az a probléma, hogy a buborékfalon lecsorog az olvadt anyag" - mondta az MTI-nek Dr. Bárczy Pál, a Miskolci Egyetem tanára, aki sokat segített a pályázat benyújtásában, és űrtechnikai kft-je, a többek közt a NASA-nak is szállító Admatis révén a kísérlet technikai hátterét is biztosítja.
A hab ellensége a gravitáció
A hab megmaradásának legfőbb ellensége tehát a gravitáció. A tömegvonzás kiküszöbölésére alkalmas az a kísérleti célokra átalakított, parabola pályán ereszkedő repülő, amelyen átmenetileg - mintegy húsz másodpercig - az utasok a súlytalanság állapotába kerülnek. "Kérdéseikre, vagy azok egy részére az űrben, vagy a súlytalanságban választ lehet kapni, és az így szerzett ismeretek alapján a földön ki lehet dolgozni a gyártási technológiát"- mondta a professzor. Bárczy szerint problémát nanotechnológiai stabilizátorok segítségével lehet majd megoldani.
Az ESA éppen ezen anyagok kifejlesztésére indított programot három évvel ezelőtt, a magyar csapat pedig elsőként érdemelte ki a tudományos eseményen való részvételt. A szeptemberben, Franciaországban elvégzendő kísérletben négy egyetemi hallgató - Kornyik Miklós, Filep Zsuzsa, Vincze Miklós és Várhegyi Zsolt - vesz részt. A csapat vezetője Dr. Babcsán Norbert egyetemi tanár, a kutatásban részt vesz még Pap László, Németh Csaba, Dianiska Balázs, és Dr. Buza Gábor is.
Az ESA a későbbiekben fémhabok előállítását tervezi a Nemzetközi Űrállomáson. A fiatalok kísérletei a fémolvadék visszaszivárgásának mérésére az olvadt habszerkezetben segíthetnek a jobb minőségű, erősebb könnyűszerkezeti anyagok előállításában.
A csapat a már említett sörhabos analógia okán Spacebeernek, azaz Űrsörnek nevezte el magát.