További Üzlet cikkek
Másfél év alatt jó magasra mászott, aztán picit botlott és nagyot esett a Google: kedden a cég közzétette negyedéves jelentését, mire részvényeinek értéke 12 százalékkal csökkent a New York-i tőzsdén, és az egész vállalat néhány óra alatt 16 milliárd dollárt veszített piaci értékéből. "Oops"- mondták a tőzsdeguruk; "Shit"- mondták a részvényesek; "Party over" - mondták a messzelátó elemzők; a "Game over"-ig egyelőre senki nem merészkedett.
Csúnya látvány zárás után: pirosban a Google
A zuhanás első látásra azért is felfoghatatlan, mert a Google keddi negyedéves jelentésében egész jó eredményekről számolt be: 2005 utolsó három hónapjában a cég 372,2 millió dolláros nettó bevételt termelt, ami 2004 hasonló időszakában még csak 204,1 millió volt; az összbevétel a folyamatosan növekvő online hirdetési piacnak hála elérte az 1,29 milliárd dollárt, és a profit 82 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
Elpattant egy húr
Aki viszont az ilyesfajta növekedéstől meghatódik, az nem Google-részvényt vesz, hanem csendes, jó adottságú etyeki zártkertet. A Google-t 2004. augusztusi tőzsdei megjelenése óta azért szerették a befektetők, mert jó sztahanovistaként még saját terveit is rendre túlteljesítette. A cég nyeresége tavaly negyedévről negyedévre megkétszereződött, piaci értéke az elmúlt másfél év alatt négyszeresére nőtt.
Másfél éves sikersztori
A Google védelmében felhozható, hogy az elmúlt három hónapban túl sokat költött jótékonykodásra, illetve hogy az Egyesült Államok határain kívüli ténykedése miatt vártnál jóval többet kellett adóznia. Egy kedden rendezett konferenciabeszélgetésen a cég pénzügyi vezetője, George Reyes azt mondta, hogy ha a Google-re vonatkozó adókulcs nem emelkedik váratlanul 30 százalékról 41,8 százalékra, részvényenként 1,78 és 1,82 dollár közötti profitot is elérhetett volna a cég, és akkor most nincs ez az egész felhajtás.
Eric Schmidt vezérigazgató a keddi zuhanás ellenére is optimista - szerinte a Google előtt óriási fejlődési lehetőségek állnak, különösen a külföldi piacokon, ahonnan 2005-ös összbevétel 39 százaléka származik.
Boom vagy buborék?
Az állás szerda reggel: innen szép nyerni
Chris Anderson, a dotkomszakma nagyhangú megmondóembere, a Wired főszerkesztője nemrég éppen a Google "lélegzetelállító" növekedésének tulajdonította az egész netes szektor szárnyalását. Ez itt most Anderson szerint korántsem az 1999-2000-eshez hasonló, emlékezetes körülmények között kipukkant lufi, hanem inkább egészséges boom, amely természeténél fogva erős alapokon nyugszik - szemben a spekuláció által pumpált buborékokkal.
De abból, hogy a tőzsde a legnagyobb spekuláns, az következik, hogy ha a Google túl nagyot zuhan, netán csődbe megy, abba beleremeghet nemcsak a hamvaiból újjáéledő netbiznisz (a.k.a. Web 2.0), hanem az egész internet is, mert normális kereső nélkül nincs internet, normális kereső meg most csak egy van, és azt a Google tartja életben. Adsense nélkül elvan a világ, Talk meg Video nélkül elvan a világ, de a Google keresője nélküli káoszt még csak elképzelni sem tudja a világ - az nem lufipukkanás, az apokalipszis. Most, vagy nem most.