További Üzlet cikkek
Az Informatikai Minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján Kovács Kálmán elmondta, a Tisztaszoftver Program keretében a jogtiszta szoftverek szétosztása mellett tízezer pedagógus informatikai továbbképzése indul el, a kistelepülések postáin kialakított internethozzáférési-pontok, az úgynevezett eMagyarország pontok kétezer számítógépére telepítenek MagyarOffice-t, valamint hetvenötezer közalkalmazott kap ECDL oktatócsomagot, amelyek esetében előzetesen megválaszthatja, hogy Linux vagy Microsoft alapú csomagot szeretne.
Általános és középiskolák számára is
A minisztériumok és a Microsoft megállapodása szerint a szoftvercég biztosítja a közoktatási intézmények munkaállomásain, továbbá az általános iskolai és középiskolai oktatók otthoni számítógépein a mindenkori legfrissebb Windows operációs rendszer és Microsoft irodai programcsomagok jogtiszta használatát. Ez százharmincezer intézményi munkaállomást és százhatvanezer otthoni számítógépet érint. A nyolcszázötvenmilliós költségvetés megoszlásáról Kovács Kálmán annyit mondott, hogy az Informatikai Minisztériumé a kiadások döntő többsége, de vannak területek, amelyet az Oktatási Minisztériummal közösen vállalnak. Vityi Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatójának tájékoztatása szerint a szoftveróriás 98 százalékos kedvezményt biztosított a Tisztaszoftver Programban a minisztériumok számára.
Mint emlékezetes, a 2001 decemberében megkötött Campus szerződések a felsőoktatásban dolgozóknak és tanulóknak adtak a Microsoft-licenceket, így a mostani szerződés gyakorlatilag ezt terjeszti ki a többi közoktatási dolgozóra és az intézmények számítógépparkjára. A három évre kötött Campus szerződésre évente egymilliárd forintot költött az állam.
Hamarosan megkezdik a programcsomagok telepítéséhez szükséges Microsoft Windows XP Professional-frissítés és Microsoft Office 2003 Professional CD-k, valamint a kapcsolódó dokumentációk és tankönyvek kiszállítását, tudatta közleményben a minisztérium. A Microsoft Magyarország az elkövetkező egy hónapban keresi fel az iskolákat - mondta el Vityi Péter.
A megállapodás egyben szoftveramnesztiát is jelent, mivel a szerződés értelmében a Microsoft úgy tekinti, hogy a kedvezményezettek február végén már meglévő gépein biztosított a frissítési alap, függetlenül attól, hogy ezt legális licenccel igazolni tudják-e vagy sem.
Nem állnak át
|
A program keretein belül a nyílt forráskódú rendszerek az ECDL oktatócsomagokban és a kistelepülési internetpontokon kívül nem kapnak szerepet, a közoktatási intézmények és dolgozók ellátását a Microsoft biztosítja. A jogszerű, nagy összegű megállapodás előkészületeikor a minisztériumok nem keresték fel az olcsóbb megoldásokat kínáló szoftvercégeket, így a nyílt forráskódú OpenOffice-ra épülő MagyarOffice-t forgalmazó Multiráció Kft.-t sem. Kovács Kálmán az Oktatási Minisztérium felmérésére hivatkozott, amely szerint a közoktatási intézmények munkaállomásain kilencven százalékban Microsoft operációs rendszert és irodai alkalmazásokat használnak. Arra a felvetésre, hogy világszerte egyre több helyen térnek át a szabad szoftverek alkalmazására, a miniszter azt mondta, először a tisztátalan helyzetet kell megoldani. "Az a cél, hogy több szereplője legyen a szoftverpiacnak, azonban lépésről lépésre kell haladni. Először a jelenlegi helyzetet szeretnénk tisztába tenni, és ez nem függ össze azzal, hogy a jövőben verseny alakuljon ki" - fogalmazott.
A minisztériumok és a Microsoft közös sajtótájékoztatóján a Multiráció Kft. képviselője, Banai Miklós ügyvezető is részt vett, azonban az esemény szereplői közül egyedüliként nem kapott szót.
Fábián László, a cég kereskedelmi és marketingigazgatója az Indexnek elmondta: bár az említett eMagyarország projekten belül a MagyarOffice is versenybe szállhatott, a közoktatás szoftverellátásának ajánlatával nem keresték meg a céget a minisztériumokból, pedig a MagyarOffice (legalábbis bolti áron) jóval olcsóbb versenytársánál.
Világszerte egyre több helyen hódít a Linux
Költséghatékonysági, biztonsági vagy éppen politikai szempontokat figyelembe véve világszerte egyre több országban állnak át a nyílt forráskódú operációs rendszerekre. Legutóbb Rómában jelentették be politikai döntésre hivatkozva az átállást, de korábban a német Szövetségi Pénzügyi Hivatalban, Münchenben, Párizsban, Kínában és Brazíliában is a Linux mellett döntöttek.
Egyenlő esélyt akarnak
"A nyílt forráskódra épülő szoftverek fejlesztői, forgalmazói és partnereik nem kivételezést, netán mesterséges piacteremtést kérnek maguk és termékeik számára, csak szállító-semleges közbeszerzéseket, pályázati kiírásokat. A néhány üdítő kivétel azt mutatja, hogy a nyílt forráskódra épülő kereskedelmi szoftvereknek nincs szükségük állami támogatásra, csak egyenlő esélyre az államigazgatási szektorban is, mint ahogy jól láthatóan teret hódítanak a versenyszférában is" - mondta az Indexnek Fábián László.
A Linux-forgalmazókat sem keresték meg
"Tudomásom szerint a SUSE Linuxot, Magyarországon az egyik legelterjedtebb Linux-disztribúció képviselőit nem keresték meg a tárgyalások előkészületekor, valamint sajnálatos módon azóta sem" - nyilatkozta lapunknak Dr. Szentiványi Gábor, a professzionális Linux-megoldásokat szállító vállalatokat tömörítő Linux Ipari Szövetség (LIPSZ) elnöke.
Körmendi András, az UHU-Linux Kft. vezetője szintén arról számolt be, hogy nem keresték meg őket ajánlattal a minisztériumból.