Megússzák a válságot a techóriások
További Üzlet cikkek
Most a részvényárfolyamok alapján nehéz kitalálni, hogy melyik technológiai vállalat van bajban. Hétfőn rekordmértékben, több mint tíz százalékkal erősödtek a fejlett informatikai cégek papírjait tömörítő tőzsdeindexek. Kedden azonban a legnagyobb vállalatok mind öt százalék körüli esést produkáltak: az Apple 5,6 százalékot, a Microsoft 5,49 százalékot, a Google 4,81 százalékot, a Research In Motion pedig 5,87 százalékot esett. Az óriáscégek ennek ellenére kitűnő helyzetben vannak, mert a bőrük alatt is pénz van, amit bármire elkölthetnek.
A részvényesek általában nem szeretik, ha a vállalatuk több milliárd dollárnyi készpénzen ül, hiszen azt a pénzt akár ők is megkaphatnák, és abból újabb befektetéseket finanszírozhatnának. Néhány paranoid cégvezető azonban ragaszkodik a tartalékoláshoz, hiszen bármikor megjelenhet a színen egy fenyegető versenytárs, akit érdemes felvásárolni, még mielőtt túl nagyra nő. Az igazgatók eme rossz szokásának a mostani válságos időkben is megvan az előnye, az óriásvállalatok hitelfelvétel nélkül akár fel is vásárolhatják meggyengült riválisaikat.
Az alábbi listán a tíz leggazdagabb cég szerepel készpénztartalékával együtt, a toplistát a Szilícium-völgy pletykalapja, a Valleywag állította össze, a Yahoo Finance adatai alapján.
1. China Mobile
31 milliárd dollár
Kína hatalmas belföldi piacán sorra nőnek a megavállalatok, és a többségük szereti külföldre vinni a pénzét. A távközlési szektorban azonban csak nőnek a tartalékok. Kicsit rossz fényt vet a cégre, hogy cenzúrázzák a hálózatukon átmenő tartalmakat.
2. Cisco Systems
26,2 milliárd dollár
A hálózati eszközöket gyártó cég befektetési igazgatója a blogjában büszkén írt arról, hogy milyen sok a pénzük. Ugyanakkor a Valleywag szerint a cég költekezése nem mindig érthető: a hálózati berendezéseket gyártó Ciscónak nem kellene közösségi hálózatot vásárolnia, csak mert abban is szerepel a hálózat szó.
3. Microsoft
21,2 milliárd
Amíg Bill Gates irányított, a szoftvercégnek mindig volt egy évnyi működésre elegendő készpénztartaléka. Nemrég azonban szétosztottak a befektetők közt 32 milliárd dollárt, és az a szerencséjük, hogy nem vették meg 44 milliárdért a Yahoo-t, mert ehhez az üzlethez hitelt kellett volna felvenniük.
4. Apple
20,7 milliárd dollár
A kilencvenes években majdnem elfogyott az Apple pénze, de ilyen többé nem fordulhat elő. A vállalat ritkán vásárol fel nagy cégeket, de most talán kedvezőek a feltételek.
5. Google
12,7 milliárd dollár
Zuhan a cég részvényárfolyama, ezért felvásárláskor valószínűleg készpénzzel kell fizetnie.
6. Intel
12 milliárd dollár
Több milliárd dollárba kerül egy gyártóüzem, ezért a cég valószínűleg kevesebbet költ majd kisebb webes cégekre, írja a Valleywag.
7. Nokia
10,8 milliárd dollár
A mobilgyártónál egyre nagyobb szerepet kapnak az online szolgáltatások, tehát a webes cégek leginkább Helsinkiben találhatnak vevőt. Persze ehhez olyan szolgáltatást kell kifejleszteniük, amely még hiányzik a Nokia portfóliójából. Sok sikert.
8. Dell
9 milliárd dollár
Több pénze is lehetne, ha eladná a pc-gyárait. A bevásárlólistájára szoftveres cégek és szolgáltatók kerülhetnek fel.
9. Motorola
7,2 milliárd dollár
A Motorola momentán azzal van elfoglalva, hogy megpróbálja talpra állítani a mobilos üzletágát. Tartalékát valószínűleg erre használja majd.
10. Taiwan Semiconductor
7 milliárd dollár
Már most is a TSMC gyártja az AMD néhány csipjét, és a processzorgyártó jelenleg csak 2,6 milliárd dollárt ér. Akár meg is vehetné az AMD-t.