Őseink ehettek a neandervölgyi emberből
A neandervölgyi ember (Homo neanderthalensis) nagyjából 250 ezer évvel ezelőtt jelent meg Európában, és körülbelül 25-30 ezer évvel ezelőtt halt ki. Eltűnésük pontos oka ismeretlen, de egy teória szerint az is hozzájárult a kipusztulásukhoz, hogy őseink előszeretettel fogyasztották őket – írja a Daily Mail.
Az elméletet leginkább egy neandervölgyi állkapocscsont támasztja alá, amit a dél-franciaországi Les Roisban találtak. A csonton olyan sérülések láthatók, amiket a paleontológusok korábban a Homo sapiens zsákmányállatainak maradványain, például szarvascsontokon találtak. Az árulkodó leleteket Fernando Rozzi vezetésével a párizsi Centre National de la Recherche Scientifique munkatársai vizsgálták meg, és arra jutottak, hogy a Homo sapiens fogyasztotta a neandervölgyi ember húsát, fogaiból és koponyájából pedig nyakláncot és más trófeákat készített. Kutatásuk eredményét a Journal of Anthropological Sciences című szaklapban publikálták. „Évekig próbáltuk nem észrevenni a kannibalizmus egyértelmű nyomait, de el kell fogadnunk, ami megtörtént” – fogalmazott Rozzi a Daily Mailnek.
Nem minden tudós ért egyet Rozziék feltételezésével. A neandervölgyi ember eltűnése nagyjából akkor következett be, amikor Afrikából érkező őseink megjelentek Európában, de néhány ezer évig egymás mellett élt a két faj. Abban a legtöbb kutató egyetért, hogy valamilyen kapcsolat volt köztük, de megoszlanak a vélemények abban, hogy a Homo sapiens nagyobb agyának és kifinomultabb eszközeinek köszönhetően fokozatosan szorította ki a neandervölgyi embert, vagy ez a folyamat erőszakosan történt. Más teóriák szerint őseinknek semmi közük nem volt a neandervölgyi eltűnéséhez, hanem az éghajlatban bekövetkezett változások okozták azt.
Őseink kannibalizmus azonban egyelőre a kevésbé elfogadott elfogadott elméletek között szerepel. Francesco d'Errico, a bordeaux-i prehisztorikus intézet tudósa a lapnak nyilatkozva kifejtette, hogy egy sérülésnyom még nem igazol semmit, nyakláncokat pedig talált fogakból is készíthettek az ősemberek. Chris Stringer, a londoni természettörténeti múzeum kutatója is annak adott hangot, hogy több bizonyítékra van szükség, mielőtt elfogadjuk, hogy a Homo sapiens a neandervölgyiek húsát sem vetette meg.