A környezeti hatások, így a dohányzásból származó toxikus anyagok is befolyásolják a DNS óriásmolekulát körülvevő kisebb metilcsoportok elhelyezkedését, a DNS-metilációt. Egy most ismertetett amerikai tanulmány szerint ez lehet a genetikai háttere annak, hogy a dohányzó kismamák gyerekei körében a későbbiekben gyakoribb az asztma.
Carrie Breton, a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársa kutatócsoportjával úgy találta, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknek anyja várandóssága alatt dohányzott, 2,3 százalékkal nagyobb volt a DNS-molekula metilációs szintje az AXL jelű génnél. Ez a gén az immunrendszer fejlődése szempontjából alapvető fontosságú. A vizsgálatokból kiderült, hogy még a nagyanya dohányzásának is mérhető hatása volt a gyerek DNS-ének metilációs mintázatára.
Azt a folyamatot, ahogyan a metiláció befolyásolja az immunrendszer működését, még nem ismerik pontosan a kutatók, ám egyre több adat gyűlik ezzel kapcsolatban. A tanulmányt a kutatók szerdán ismertették egy Denverben megrendezett orvosi konferencián.