A kurkuma gyökeréből kinyert kurkumint a keleti orvostudományban már évezredek óta használják gyógyításra. A kurkumin jót tesz a szívnek, elősegíti az emésztést, megvéd a fertőzések ellen, valamint nemrég a rák ellen védő, illetve trombózist megelőző hatásairól is beszámoltak.
A Linköpingi Egyetem szakemberei ecetmuslicákkal végzett kísérleteik során felfedezték, hogy a gyümölcslegyek, amelyeknek a kurkuma hatóanyagát, a kurkumint adagolták, 75 százalékkal tovább éltek társaiknál. A megállapítás segít megmagyarázni azt is, hogy miért ritkább a szellemi leépülés az indiai idős emberek körében nyugati kortársaikhoz képest.
A kurkumin a modellállatokban nem volt képes feloldani a leépülésért felelős amiloid fehérjeplakkokat, de észrevehetően felgyorsította az új idegszálak képződését azáltal, hogy csökkentette az összecsapódott fehérjék (oligomerek) mennyiségét, amik a fehérjeplakkok előformáinak mondhatók. Paul Hammarstrom, a kutatás vezetője szerint ez igazolja, hogy az oligomerek azok, amelyek a leginkább ártanak az idegsejteknek, mivel az állatmodellben a kis méretű molekulák is befolyásolhatják az amiloid fehérjék képződését.
Arról, hogy az oligomer fehérjék miként járulnak hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához, már több elmélet is született; a mostani tanulmány ezekhez szolgál újabb adalékkal.