Mágneses tekercstől hevül fel a napkorona
Nehéz magyarázatot találni arra, hogy amikor a Nap felszíne csupán 5000°C-os, akkor a csillag magjától sokkal távolabb lévő külső atmoszféra – a korona – hogyan hevülhet több millió fokra. A NASA ezért indított egy űrteleszkópot, hogy megtalálja a napkorona felhevülésének okát. Ezt azért fontos tudnunk, mert a korona heves kitörései okozhatnak problémákat a műholdas kommunikációs rendszerekben.
Az amerikai űrhivatal nagy felbontású koronafotózó teleszkópja (Hi-C) példátlan minőségű képeket készített a Napról, hogy a tudósok minden fontos részletet megismerjenek. a Nasa szakértői szerint a Hi-C felbontása olyan, mintha 16 kilométerről készítenénk jól kivehető képet egy ötcentes pénzérméről. A távcső segítségével 7 millió Celsius-fokos koronát is megfigyeltek, de ezzel el is érték a mérőműszer képességeinek határát, tehát könnyen lehet, hogy ennél forróbb is volt a korona.
Az asztrofizikus Jonathan Cirtain és munkatársai a Marshall űrközpontból az űrtávcső felvételei alapján megtalálták a hőmérséklet növekedésének egyik lehetséges okát. A Nature tudományos lapban megjelent tanulmányukban mágneses tekercsekről írnak, ami hétköznapi nyelven annyit jelent, hogy csavarodó és egymást keresztező mágneses mezők mozgatják a gázt a koronában, és ez az energia növeli a hőmérsékletet. Korábban is sejtették a kutatók, hogy ez áll a jelenség hátterében, de az elméletet eddig nem tudták megfigyelésekkel alátámasztani.
A Hi-C segítségével elvégzett megfigyeléssel kiderült, hogy apróbb változások felelősek az egész napkorona változásaiért, és amikor ez a folyamat megakad, akkor időnként napkitörések és koronakidobódások keletkeznek. Csak azt nem tudják a kutatók, hogy ez a folyamat miért nem mindig koronakidobódással végződik.