![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Amerikai kutatók egy emberi bőrben természetesen jelenlévő anyaggal küzdenének a szúnyogok ellen. A kutatók szerint ez a kémiai anyag segíthet láthatatlanná válni a szúnyogok előtt. Az Amerikai Kémiai Társaság találkozóján mutatták be kutatásukat, eszerint a megfelelő összetevők blokkolhatják a szúnyogok képességét, hogy megérezze áldozatát.
![154728107](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/476/4763/47635/4763536_b9ffb0aa50634ecabc04595c4d764363_wm.jpg)
Már régóta megfigyelt jelenség, hogy egyes emberek jobban vonzzák a szúnyogokat. A kutatóknak most sikerült azonosítaniuk a kémiai anyagok azon összetevőit, amelyek erről tehetnek.
A szúnyogokat elkergető összetevők között van az 1-metilpiperazin nevű vegyület, tulajdonképpen ez blokkolja a szúnyogok szaglását. Amikor ezzel kenték be a kísérleti alanyok kezét, majd bedugták egy szúnyogokkal teli dobozba, a szúnyogok nem is vettek a kézről tudomást.
A felfedezés komoly előrelépés lehet a szúnyogok által terjesztett betegségek visszaszorításában. Az általuk terjesztett malária hatszázezer ember ölt meg 2010-ben, ezzel a szúnyogok az egyik legveszélyesebb betegséghordozók. Ulrich Bernier, az amerikai agrártárca munkatársa mutatta be a kutatást, amelynek célja a Deet nevű szúnyogriasztó alternatívájának megtalálása volt.
A Deet széles körben elterjedt riasztó, de a kutatók szerint az utóbbi években veszített hatékonyságából. A riasztók legfőbb feladata, hogy a szúnyogok ne csípjenek, de Beriner szerint ők máshogyan közelítették meg a védekezést. A szúnyogok érzékelését szerették volna megváltoztatni. Ha egy szúnyog nem érzi, hogy vacsorája tálalva, akkor nem csípi meg.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)