Kilencet cseppent a szurok 84 év alatt a leghosszabb kísérletben
Írtunk már az ausztráliai Queenslandi Egyetem szurokcsepegtetős kísérletéről, és biztosan írunk még majd, ugyanis a világ egyik leghosszabb kísérletéről van szó. 84 éve zajlik, és magas viszkozitású anyagok folyékonyságát vizsgálják benne, bemutatva, hogy a folyékony és a szilárd halmazállapot között néha csak egy timelapse-videónyi az átmenet. A kísérletben egy felállított tölcsérből csepeg a szurok egy pohárba, olyan lassan, hogy azt emberi szem nem látja. Most éppen újabb mérföldkőhöz érkezett a kísérlet: a kilencedik csepp összeért a már levált nyolcadikkal! A lenti videó két évet foglal össze (0:20-nál a karácsonyi dísz elég vicces).
A kísérletet az egyetem első fizikaprofesszora, Thomas Parnell állította fel 1930-ban: felmelegített egy adag szurkot, majd egy edénybe öntötte a forrón jóval folyékonyabb anyagot. Három évig állni hagyta az egészet, aztán lyukat nyitott az edény alján, és várta, hogy a gravitáció tegye a dolgát. Nagyjából tízévente esik le egy-egy idegesítően lassan képződő csepp. A kilencediket már élőben lehet figyelni a neten.
Technikai malőrök miatt eddig nem sikerült lefilmezni a cseppeket (a legutolsó 2000 novemberében pottyant le a pohárba). Parnell a mostani áttörést már nem érhette meg, 1948-ban meghalt. A dublini Trinity College-ben szintén felállították a kísérletet, ott tavaly közöltek egy videót a legutolsó cseppenésről. A kísérlet a Guinness rekordgyűjteménybe is bekerült, és Parnell 2005-ben posztumusz megkapta a haszontalan kutatások díjáért kiosztott IgNobelt is (utódja, John Mainstone vette át).