Tavaly március 5-én Jamie Edwards, aki akkor még csak 13 éves volt, megnyomott egy gombot, és lélegzetét visszatartva várta, hogy létrejöjjön a várt reakció.
Amikor megláttam a lilás ragyogást, az volt a legjobb az egészben. [...] Amit létrehoztam, az ugyanaz, mint ami a napban és a csillagokban is történik: a nukleáris fúzió.
– mondta Edwards.
A neutrondetektor megerősítette a végeredményt, így ő lett a legfiatalabb kutató a világon, akinek sikerült fúziós reakciót létrehoznia.
A művelethez Edwards vákuumot hozott létre egy zárt térben – egy üvegben –, majd a hidrogén egy nehéz izotópjával, a deutériummal töltötte meg. Extrém magas feszültséget vezetett át rajta, minek hatására két hidrogénatom fúziót alkotott, és héliumot hoztak létre.
Ez a folyamat működteti a csillagokat is. [...] Csak rekonstruáltam a jelenséget egy edényben - tulajdonképpen mondhatjuk, hogy elraktam egy csillagbefőttet.
– mondta Edwards.
Miért ne lehetnék én atomfizikus?
A fiatal diák egy Youtube-videót nézett a nukleáris fúzióról, amikor rádöbbent, hogy ő is tudna hasonlót csinálni. Sikerült meggyőzni az iskolaigazgatót, hogy támogassa a kutatását, és használhassa az iskola laboratóriumát. Összespórolt kétezer fontot, hogy a pénzből fúziós reaktort építsen a laborban; ebből fizette az Ebayről begyűjtött, a reaktorhoz szükséges alkatrészeket. A helyi egyetemek és laboratóriumok segítségét igénybe véve Edwards fél év alatt elkészült a saját reaktorával.
Az igazgató aggódott amiatt, hogy a kísérlet nem lesz biztonságos. Volt rá esély, hogy a jelenlévőket megcsaphatja a nagyfeszültség, és a vákuumkamrára ható erők miatt az üveg is felrobbanhatott volna. A sugárzás miatt nem kellett aggódnia: a fúziós reakciót a húga akváriumában végezte el, amit vízzel és bóroldattal töltött meg.
A fiatal diák, aki most a prestoni Penwortham Priori Academy diákja, ezzel a lépésével megnyitotta maga előtt a tudomány nagykapuit. 14 éves korára rendszeres vendégnek számít a CERN-ben, előadásokat tart a Tedx-en, és a David Letterman Show-ba is meghívták. Mérnöki vagy atomfizikusi pályában gondolkodik, és nagyon úgy tűnik, hogy semmi nem állhat az útjába.
Edwards már a következő projektjén gondolkozik: ezúttal egy kézi lézervágógépet akar építeni.