Lemeszelték a gyorshajtó szupersztárt
Egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy az US708 jelű szökevénycsillag 1200 kilométert tesz meg másodpercenként. A galaxisban eddig még nem mértek hasonló sebességet ilyen típusú objektumoknál.
A Stephan Geier (ESO) vezette nemzetközi kutatócsoport által vizsgált US708 katalógusjelű csillag a leggyorsabb az úgynevezett hipersebességű csillagok (hypervelocity stars, HVS) közül – a Tejútrendszerben nem mértek még nála gyorsabbat. Ez a sebesség elég ahhoz, hogy a galaxis gravitációs tere ne tudja visszatartani, így a csillag idővel a Tejútrendszerből is távozni fog.
A kutatók úgy vélik, az objektum valaha egy kettős rendszerben keringett. A másik komponens, egy fehér törpe egy szupernóva-robbanás után kirúghatta az US708-at a rendszerből, elindítva a csillagot a Tejútrendszert elhagyó pályáján. A mostani eredmény azért is fontos, mert az ilyen, Ia típusú szupernóva-robbanások úgynevezett standard gyertyaként fontos szerepet játszanak a kozmikus távolságskála kalibrálásában, és ezáltal az univerzum tágulásának vizsgálatában.
A kutatók a hawaii Pan-STARSS1 teleszkóp méréseiből állapították meg a csillag sebességét, és az elmúlt 60 év összegyűjtött adataiból rekonstruálták a csillag térbeli mozgását is. A kapott útvonal alapján kicsi a valószínűsége, hogy az US708 a Tejútrendszer centrumából jönne, vagyis ott gyorsult volna a mostani sebességére; valószínűbb, hogy a termonukleáris robbanás után történt kidobódásról van szó. Ezt a csillag gyors tengely körüli forgása is alátámasztja: a felpörgése jól magyarázható a szoros kettős rendszerben ható árapály-erőkkel.