Novemberben indul az új kínai holdszonda
Kína november végére tervezi a Csang'o–5 (Holdistennő–5) nevű holdszondájának indítását. A Csang'o–5-öt a Hosszú Menetelés-5 típusú hordozórakétával juttatják az űrbe, a hajnani Vencsang indítóállomásról – írja az MTI.
A kínai űrtudományi és technológiai vállalat, a CASC szerint ez a misszió lesz Kína
- első automatizált holdmintagyűjtése;
- az első Holdról való felszállása;
- az első Hold körüli pályán, a Földtől nagyjából 380 ezer kilométerre végrehajtott távirányítású dokkolása;
- és az első, majdnem kozmikus sebességgel történő holdszonda-visszatérése.
Je Pej-csien, a program egyik tanácsadója elmodnta, hogy a 8,2 tonnás holdszonda négy részből áll: egy Hold körüli pályán keringő űreszközből, egy visszatérő, egy felszálló és egy landoló egységből. A landoló egység a felszálló űreszközbe helyezi a Hold felszínéről vett mintákat.
Ha ez megvan, a felszállóegység elhagyja a Holdat, hogy összekapcsolódjon a körülötte keringő űreszközzel és a visszatérő egységgel, amelynek átadja a mintákat. Az űreszköz és a visszatérő egység ezután visszaindul a Földre; néhány ezer kilométeres távolságban szétválnak, és a visszatérő egység belép a légkörbe.
A Csang'o–5-ös szonda felbocsátása a három részből álló kínai Hold-program (keringés, leszállás és visszatérés) utolsó lépése. Az ország tavaly jelentette be, hogy – a történelemben most először – a Hold túlsó, sötét, vagyis a Földről nem látható oldalán tervez leszállást 2018-ban. A kísérletet a Csang'o–4 űrszondával tervezik végrehajtani.