Rég volt, jött egy kő, leesett
Fontos utalásokat tartalmazhat a naprendszer létrejöttéről egy négy és fél milliárd éves, Hollandiában talált meteorit – írja az MTI.
Az ököl nagyságú, mintegy 500 grammos meteorit az Amszterdamtól északra fekvő Broek in Waterland faluban zuhant át nagy sebességgel egy pajta tetőzetén januárban. Az intenzív kutatás ellenére nem találták meg a lakosok által felfedezett meteorit további darabjait.
Annak ellenére, hogy rendszerint négyévente éri meteoreső Hollandiát, nagyon nehéz az űrből érkező apró kőzetdarabokat megtalálni. Az elmúlt kétszáz év során ez volt a hatodik Hollandiában talált meteorit.
Leo Kriegsman geológus, a leideni Naturalis biodiverzitás központ kutatója szerint a meteoritok azért különlegesek, mert ilyen korú kőzetek nem találhatók a Földön.
Jobban megismerhetjük, hogy mi történt a Naprendszer kezdetekor, amikor egy csillagfelhő darabokra tört, kezdtek létrejönni az ásványok, és először kezdtek kialakulni a kisbolygók. Információt kaphatunk arról mi történt a legelején, amikor a Föld kialakult.
A geológus szerint a meteorit feltehetően a Mars és a Jupiter térségéből érkezett, ahol nagy aszteroidaöv található, sok kőzettel és kisbolygókkal, amelyek időnként kizuhannak a pályájukról.