
Sikeres egy vitatott diabéteszkezelés
Néhány ember bevonásával megkezdték amerikai kutatók az egyes típusú cukorbetegség egyik vitatott kísérleti kezelésének humán klinikai próbáit, amelynek során a tuberkulózis megelőzésére szolgáló, 1921 óta használt BCG-oltás hatóanyagát kapták a vizsgálat résztvevői. A PLoS One című nyílt hozzáférésű tudományos portálon közzétett tanulmány szerint a három önkéntes közül kettőnél átmenetileg eltűnt a betegség. A későbbiekben nagyobb tanulmányokkal kívánják eredményeiket igazolni a kutatók.
Denise Faustman kutatásvezető, a Massachusetts-i Általános Kórház immunológusa szerint ez az egyszerű, olcsó vakcina az egyes típusú cukorbetegség hátterében lévő autoimmunitást támadja meg. Az 1-es típusú cukorbetegségnél az immunsejtek tévesen idegenként azonosítják és elpusztítják a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint jelenleg világszerte mintegy 350 millió ember él diabétesszel, közülük tíz százalékra tehető az egyes típusba tartozók aránya. Általában kora gyerekkorban diagnosztizálják, és a páciens egész életében inzulinbevitelre szorul.
A kutatók szerint a BCG-oltás átmenetileg emeli egy immunfehérje, a tumornekrózis-faktor (TNF) szintjét a vérben, és képes regenerálni a hasnyálmirigy inzulinelválasztását. Korábbi tanulmányok megmutatták, hogy a TNF nagyobb koncentrációja egereknél gyógyítja a humán diabéteszhez hasonló állapotot.
Egy olyan páciensnél is visszafordította átmenetileg a vakcina az 1-es típusú cukorbetegséget, aki már 15 éve diabéteszes volt. A hatás azonban átmeneti volt, mindössze egy hétig tartott. „Méréseink azt mutatták, hogy az inzulintermelő sejteket tönkretevő autoimmun T-sejtek elpusztultak, és bizonyítékot találtunk arra, hogy helyreállt az inzulintermelés" – nyilatkozta Faustman.
A klinikai próbába bevont három páciens négy hetes különbséggel két BCG-oltást kapott, másik három páciens pedig placebóként sóoldatot. A BCG-s csoportban lévő három ember közül kettő vérében elpusztult T-sejteket találtak, miközben inzulintermelésük emelkedett.
Más szakemberek azonban legalábbis megkérdőjelezhetőnek tartják az elméletet. „A dolgozat azt mutatja, hogy a BCG összefüggésben van néhány páciens átmeneti javulásával, de nehéz arra következtetni, hogy a TNF lenne az oki tényező" – vélekedett Raphael Clynes immunológus, a Columbia Egyetem munkatársa.
