További Tudomány cikkek
Az Organon cég által kifejlesztett tablettát a világ öt táján, Skóciában, Kínában, Dél-Afrikában és Nigériában tesztelték. További kísérletek folynak még Afrikában, de a tudósok szerint a meglévő eredmények már elég információt nyújtottak ahhoz, hogy a gyógyszer engedélyeztetését megkezdhessék.
A tabletta
Az eredmények szerint a tablettának nem voltak mellékhatásai
A fogamzásgátló tabletták lényege, mint köztudott, hogy az ivarsejtek érését megakadályozzák. A tudósoknak a nők esetében könnyebb dolguk volt, hiszen havonta csak egyetlen petesejt érését kellet megakadályozni, a férfiak ellenben ivarsejtek millióit termelik. Az öt helyszínen 30 férfi szedte hónapokon át a tablettát, amely megakadályozta az ivarsejtek termelődését.
Az eredmények szerint a tablettának nem voltak mellékhatásai, nem fordult elő magas vérnyomás, vagy bőrkiütés, mint az eddigi kísérleti piruláknál. A tabletta a női fogamzásgátlók mintájára a vérbe juttatott hormonok segítségével akadályozza meg az ivarsejtek érését. Amennyiben a tablettát törzskönyvezik új fejezet kezdődik a családtervezésben.
A kísérletek eredményeit részletesen a Szülészek és Nőgyógyászok Világkonferenciáján Washingtonban, szeretnék ismertetni szeptemberben. A kísérleteknek helyet adó országokban a férfiak jelentős többsége úgy vélekedett, hogy ha megjelenne a piacon a tabletta, úgy valószínűleg használná. A megkérdezett nők ¾-e szeretné, ha partnere lenne ezentúl az, akinek tablettát kell szednie. Csupán 2% volt az, aki nem bízna ilyesmit férfiakra. A feledékenység kiküszöbölésére az orvosok is gondoltak, ezért fejlesztették a fogamzásgátló tapasz és injekció változatát is, amely hetekig, vagy hónapokig is hatásos maradhat, így nem kell mindennap bevenni.
A történelem
A fogamzásgátló tablettát megjelenésekor a női egyenjogúság egyik legnagyobb vívmányaként ünnepelték. Ez az időszak éppen a 60 évek eleje, a szexuális szabadság kora volt. A tablettát egy amerikai biológus, Dr Gregory Pincus fejlesztette ki, és tesztelte az 50-es években Puerto Rico-i és haiti nőkön. Ezek után a tabletta 1960-ban került forgalomba és használóinak száma 2 éven belül túllépte az egymilliót.
A fogyasztás egyre nőtt, mikor a tabletta már a világ minden táján kapható volt, igaz először még csak a férjezett nőknek írták fel. Alig tíz éven belül meghatározó lett a fogamzásgátlásban. A 80-as évek elején történt csak egy jelentősebb visszaesés, amikor a tabletta mellékhatásai miatt kezdtek aggódni. Azóta az újabb és újabb fogamzásgátlók megbízhatóbbak és kevésbé borítják fel a hormonháztartást. Manapság körülbelül 100 millió nő használ világszerte fogamzásgátló tablettát.
A tabletta napjainkban már igen kevés káros mellékhatással rendelkezik, sőt a születésszabályozáson túl számos előnye is van. Csökkenti a rákos megbetegedések esélyét, illetve a meddőség esélyét is, valamint szabályozza a havi ciklust. Nem javasolt viszont a fogamzásgátló a szív és érrendszeri panaszokkal küzdőknek, illetve az erős dohányosoknak.