Az I. világháború első női fotóriportere
Harcos szüfrazsettből lett a harcoló csapatok otthoni fotósa Christina Broom, az I. világháború első női fotóriportere Angliában. 2500 fennmaradt fotójából a nagy háború századik évfordulóján nyílt kiállítás Londonban.
Broomot a szükség terelte a fotós pályára, miután férje egy krikettbalesetben lebénult. El kellett tartania a családját, ezért felhagyott aktivista munkájával és negyven évesen elkezdett fotózni tanulni. Kezdetben londoni képeslapokat és az akkoriban népszerű női mozgalom akcióit fotózta. A kor nők iránti elfogadását jelzi, hogy fotói még férje halála után is az ő neve alatt, Mrs. Alfred Broom néven jelentek meg.
Broom egész családi vállalkozást alapított a fotózásra. Londoni otthonuk pincéjében hívta elő a képeit lányával, aki az iskolát is otthagyta, hogy anyjának segítsen. A képeslapok szövegét sokáig a férje írta. Volt olyan este, amikor ezer fotót nyomtatott a család, amiket aztán a királyi palota elé vagy újságoknak vittek eladni.
Kapcsolatainak köszönhetően hamar komolyabb munkákat is szerzett: a Buckingham Palotában felállított standjánál árulta a képeit, így került közel a királyi udvarhoz, ahol hamar felfigyeltek kivételes tehetségére is. A királyi őrség hivatalos fotósa lett, ami komoly rangot jelentett a szakmában. Az uralkodó család útjain kísérte a katonákat, és velük együtt a királyi családot is fotózta. Később már exkluzív munkákat is kapott az udvarban: VII. Eduárd király ravatalát például kizárólag ő fotózhatta.
Az uralkodói család hivatalos útjairól készült fotóit rendszeresen közölték a legnagyobb brit lapok, képei pedig kitűntek a korabeli sajtófotók szűk sorából: nő állt a kamera másik oldalán, ehhez a szokatlan helyzethez pedig teljesen máshogy viszonyultak fotóalanyai. A fotóin megjelenő arcok sokkal kevésbé tűnnek feszélyezettnek, mint férfi kollégáinak képein.
A háború kezdetétől a harcba induló katonákat és a háború hátországát kezdte dokumentálni, képeiből és feljegyzéseiből pedig fantasztikus történetek maradtak fenn. A Londonban most kiállított fotói páratlanul részletes és egyedi betekintést nyújtanak a háború hátországába.
A fenti fényképen hátul látható szemüveges férfiről példál Broom naplójából derült ki, hogy a híres angol író Rudyard Kipling fia, Jack, akit apja erőltetett katonai pályára, bár szolgálatra alkalmatlan volt rossz látása miatt. A kép akkor készült, amikor egységével a frontra indultak, Jack pedig pár nappal később halt meg az első ütközetében. Tragédiájáról aztán apja írt szívfájdító novellát.
Rovataink a Facebookon