A történelmi szemlélet nemcsak botrányos, de veszélyes is lehet

D  YT20230502055
2023.05.11. 13:10

Diplomáciai botrány lett a Magyar Honvédség újonnan kinevezett vezérkari főnökének szavaiból. Böröndi Gábor egy kedd reggeli tévéműsorban értékelte az ukrajnai háborút, az interjú során pedig elhangzott: 1939-ben a német–lengyel háború „lokális háborúnak indult”, nem volt azonban békefolyamat, ami időben megállíthatta volna a konfliktus eszkalációját. Ez vezetett el Böröndi szerint a második világháborúig, ami fontos lecke a szomszédban most zajló konfliktus kezeléséhez, s alátámasztja a kormány mielőbbi békekötést sürgető, az ukrán erők katonai fegyveres rosszalló politikáját. Sebastian Keciek, a Lengyel Köztársaság magyarországi nagykövete nyílt levélben tiltakozott. Mint írta, a magyar vezérkari főnök szavai Lengyelországot globális konfliktus eszkalációjáért és bűnrészességgel való megvádolásaként értelmezhetőek, számukra ez a történelem elfogadhatatlan elferdítését jelentik.

Nem először fordul elő, hogy a magyar kormány külpolitikája történelmi párhuzammal kap szellemi támogatást.

Szakály Sándor például márciusban az Origón értékelte az Ukrajnában zajló háborút, ahol Böröndihez hasonló következtetésre jutott. A Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója a huszadik század elmulasztott, Lengyelország és a náci Németország közötti békekötés lehetőségére emlékeztet. Az elmulasztott történelmi lehetőségre figyelmeztetve sürgeti a békekötést, még mielőtt – a törököt mélybe rántó Dugovics Titusz legendájához hasonlóan – valamelyik atomhatalom a kölcsönös megsemmisítés eszközéhez nyúlna. Schmidt Mária a CPAC Magyarország konferencián a hidegháborús időkből vezette le a jelenlegi magyar külpolitika környezetét. A Terror Háza Múzeum és a 21. Század Intézet főigazgatója szerint a Szovjetunió eszköztárát idézi az a Nyugatról nehezedő politikai nyomásgyakorlás, melynek célja, hogy Magyarország behódoljon „az újleninista amerikai woke-ok által kitalált ideológiáknak”.

Létezik persze egy másik, ezzel ellentétes történelmi emlékezet is. A kormánnyal szemben kritikus, a nyugati elköteleződés mellett érvelők is a XIX., XX. század eseményei mentén vezetik le az ukrajnai háborút, figyelmeztetnek a különutas külpolitika veszélyeire. Ungváry Krisztián tizenkét részes előadás-sorozatot szentel a modern kori magyar történelem, illetve annak utóhatásainak értelmezésére. A CEU-n tartott eseményekről terjedelmes cikkekben tudósít a 444 és a Telex, de az ukrán és orosz fasizmus témakörét a történész saját véleménycikkben is feldolgozta. Ennek sötét végkicsengésében tér rá Ungváry a magyar kormányra. Mint írja, az Európai Unióban bizonyára csak a magyar lakosság körében terjedtek el az ukránokat támadó álhírek, az pedig „nemzeti szégyen”, hogy nem csak az EU-ban de a NATO-ban is egyedülálló módon a kormány orosz propagandát terjeszt. 

A napokban jelent meg a Szabad Európa hírportálon egy Romsics Gergely történésszel közölt interjú. Ennek középpontjában a nemzetközi kapcsolatok és a magyar kormány külpolitikai értékelése áll, s a történész is a két világháború közötti magyar külpolitikából, illetve Teleki Pál tragikus halálából vonja le következtetéseit. Romsics szerint a nemzetközi rendszerben kialakuló blokkok közötti lavírozás (vagyis a jelenkori magyar külpolitika) végzetes kockázatokat rejt. A rendszeren belüli feszültségek növekedésével ugyanis – mutat rá a történelmi példa – a kisállamok mozgástere beszűkül. Ha azonban kilépünk a történelmi kontextusból, ennek ellenkezőjét látjuk. Számos ország, de elsősorban a délkelet ázsiai államok épphogy eredményesen kihasználják a rendszerben növekvő feszültségeket: évtizedek óta lavíroznak Kína és az Egyesült Államok között, márpedig ha valahol, az indopacifikus térségben van feszültség a két nagyhatalom között. 

Ezek a példák a magyar nyilvánosság két sajátosságára mutatnak rá. Egyrészt a világban zajló rendszerszintű átrendeződés és annak kísérőjelenségei, mint az ukrajnai háború és a különutas magyar külpolitika elemzése, nálunk elsősorban történelmi alapon történik. A másik sajátosság az értékvezérelt gondolkodásból eredő végletes megosztottság. A történelmi szemlélet és az értékközpontúság pedig különösen veszélyes kombináció – erről azonban kicsit később. 

Mit jelent az, ha történelmi szempontból közelítünk nemzetközi jelenségekhez? Azt, hogy a történelemben azonosított minták alapján vonunk le következtetéseket a jelenre vonatkozóan, vetítünk előre jövőbeli eseményeket. A nemzetközi kapcsolatokban e nézet képviselői a tradicionalisták: nem hisznek abban, hogy a világpolitika általánosítások, rendszerszintű mechanizmusok mentén megismerhető volna. Ezzel szemben amellett érvelnek, hogy különböző történelmi tények, események, folyamatok vizsgálatán keresztül alkothatunk képet arról, ami a nemzetközi kapcsolatokban történik. Első ránézésre nehéz fogást találni ezen az érvelésen. A belpolitikai, társadalmi események elemzése kétségkívül fontos kirakóelemei a nemzetközi kapcsolatoknak, ahogyan a most zajló világrendi átalakulásnak is. Nem mellesleg 

Orbán Viktor is előnyben részesíti a történelmi szempontokkal megalapozott külpolitikai következtetéseket – a történészek bevonásával készült anyagok tehát nagyobb valószínűséggel kerülnek a kormányfő asztalára.

Ennek a tradicionalista megközelítésnek azonban megvannak a maga korlátai. Követőik múltbéli eseményekből indulnak ki, az aktuális helyzet elemzéséhez, jövőbeli események előrevetítéséhez tehát korlátozott az eszköztáruk. Ráadásul felmerül a kérdés, hogy mely történelmi tényeknek, eseményeknek tulajdonítsunk jelentőséget, és melyeket hagyjuk figyelmen kívül? A történelmi szemlélettel szemben felhozott legsúlyosabb vád ezért az, hogy képviselőik cseresznyéznek a múltbéli tények és események között. A jelenről adott értelmezésük ezért törvényszerűen szubjektív. 

Ez a kritika, vagyis a történelmi szemléletre jellemző szubjektivitás felerősíti a hazai nyilvánosság második sajátosságát, az értékvezérelt gondolkodást. A magyarság ugyanis a történelmi emlékezetet illetően is szélsőségesen megosztott, ráadásul a vita átpolitizált – a kormánnyal kapcsolatos értékítéletünk torzítja a múltról bennünk élő képet. Ezt pedig hiba kivetíteni a világban zajló folyamatokra. Ha így teszünk, törvényszerűen félreértjük a jelent, és téves következtetést vonunk le a jövőre vonatkozóan – sorsfordító időkben ez komoly kockázattal jár.

El kell-e vetnünk a történelmi párhuzamokat a nemzetközi kapcsolatok, a magyar külpolitika elemzésénél? Természetesen nem, de nem ragadhatunk le a tradicionalista szemléletnél. Fontos, hogy a nemzetközi rendszer átalakulásáról a társadalomtudományok, a filozófia, a közgazdaságtan, a geopolitika és más szakterületek lencséjén keresztül is tájékozódjunk. Ez a sokszínűség akár a magyar nemzetközi kapcsolatok elméletének új korszakát is elhozhatná.

A szerző Tajvanon élő újságíró, a National Sun Yat-sen University PhD-hallgatója. 

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját. 

(Borítókép: Böröndi Gábor. Fotó:  Illyés Tibor / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára

A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.

március 19., 12:00

  • Vélemény
Nem most van itt az ideje, hogy kérdezzünk Magyar Pétertől

Nem most van itt az ideje, hogy kérdezzünk Magyar Pétertől

Megint fölmerül a kérdés, mi is pontosan az ellenzéki sajtó és Magyar Péter viszonya.

március 1., 09:10

  • Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek

Szónokok, poloskák, ígéretek

Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.

március 17., 11:01

  • Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő

Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.

tegnap, 19:04

  • Címlapon
Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért

Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért

Reagáltak az Egyesült Államok elnökének tervére.

tegnap, 22:12

  • Vélemény
Sose volt még ennyire O1g

Sose volt még ennyire O1g

A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.

március 18., 13:02

  • Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?

Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?

A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.

március 15., 18:08

  • Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?

Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?

március 18., 05:58

  • Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?

Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.

március 20., 05:39

  • Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba

Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.

március 21., 15:11

  • Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán

Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.

március 20., 14:29

  • Vélemény
Hogyan állhat fel a Trump–Putyin-alkuval földre vitt Európa?

Hogyan állhat fel a Trump–Putyin-alkuval földre vitt Európa?

Ha a globalizációként promózott amerikanizáció alternatívája a kicsinyes nacionalizmus lesz, újraélhetjük a második világháború borzalmait.

március 1., 14:12

  • Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0

Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0

Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.

tegnap, 21:07

  • Vélemény
A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része

A Trump–Putyin-szövetségnek a „gyenge Európa” terv is része

A Baltikum és Lengyelország fenyegetése orosz „történelmi misszió”.

március 13., 14:57

  • Vélemény
Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?

Ki vezette Európát? Trump, a beteg állat Putyin, vagy a magyar miniszterelnök?

A progresszív hadállások megszólalásaiból a tehetetlen düh árad, mert az a helyzet, ami.

március 4., 09:28

  • Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja

A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja

A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.

március 14., 08:02

  • Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek

A viharos széllökések sem kímélnek minket.

tegnap, 17:45

  • Címlapon
Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu

Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu

A Times of Israel szerint több megállapodás is születhet.

tegnap, 20:32

  • Vélemény
Fodor Gábor: Az erőpolitika kora

Fodor Gábor: Az erőpolitika kora

Tévedés és kettős mérce ünnepelni a Trump–Vance-párost, amikor nagyhatalomként leckéztetik Zelenszkijt.

március 3., 14:55

  • Címlapon
Kasza Tibi A Nagy Duettben: Ha valaki így néz ki, akkor vonyíthat

Kasza Tibi A Nagy Duettben: Ha valaki így néz ki, akkor vonyíthat

Véget ért a harmadik élő show.

tegnap, 23:25

  • Vélemény
Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?

Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?

Utoljára a Szovjetunió európai visszavonulása idézett elő olyan változást az európai térségben, mint a mostani.

március 10., 13:34

  • Vélemény
Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be

Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be

Az új tengely könnyen jelentheti Európa vesztét és akár a NATO szétesését is.

március 5., 13:22

  • Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?

Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?

Ceglédi Zoltán írása.

március 10., 07:25

  • Vélemény
Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

Ujhelyi István: Mikor kiáltjuk hangosan végre: not in my name; az én nevemben ne?!

A Fidesz 2009-es EP választási programjában olvasható téziseit ma már hazaárulásnak és háborúpártiságnak nevezik.

március 7., 06:14

  • Vélemény
Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

Háború a deep state ellen: valódi összeesküvés vagy téveszme Trump mélyállam-teóriája?

A demokratikus ellensúlyokat szándékosan egy titkos, sötét összeesküvésként láttatják.

március 28., 16:01

  • Vélemény
Macron és a francia stratégiai vízió

Macron és a francia stratégiai vízió

De Gaulle: Franciaországnak nincsenek barátai, csak érdekei vannak. Macron éppen ezt az örökséget látszik tovább vinni.

március 8., 11:49

  • Címlapon
Menczer Tamás: Nehezebb dolgom van, mint Orbán Viktornak

Menczer Tamás: Nehezebb dolgom van, mint Orbán Viktornak

Veszélyességi pótlékot is kért a Fidesz kommunikációs igazgatója.

tegnap, 19:54

  • Címlapon
Hetvenöt év után ismét legális, de még mindig kérdéseket vet fel

Hetvenöt év után ismét legális, de még mindig kérdéseket vet fel

Hamvaiból éledt újra a magyar agár.

tegnap, 19:04