Ki szívott meg mit?
A miniszterelnök köntörfalazását akár tiszteletreméltó emberi tulajdonságok - lelkiismeret, szégyen, ilyesmi - megnyilvánulásának is hihetjük (már ha sikerül kisajtolnunk magunkból annyi jóindulatot, amennyinek szekréciójára egy nómenklatúravitézzel kapcsolatban egyáltalán képesek lehetünk), bár valószínűbb, hogy azt jelzi, ideje kirúgni a sajtófőnököt. Politikailag mindenesetre teljesen fölösleges volt. Ebben a hazában ugyanis egyetlen olyan számottevő politikai-közéleti erő sincs, amelyiknek volna, lehetne erkölcsi alapja arra, hogy bármelyik harmincévesnél öregebb közéleti szereplő pártállami múltjába beleköthessen. És ennek az erkölcsialap-vesztésnek csak egyik eleme az a bolhacirkusz, ami a III-as főcsoportfőnökség archívumai körül a rendszerváltás óta folyik.
"Ez az ügy háromciklusnyi szorgos simlizéssel el lett cseszve" |
A magyar választópolgárok ugyanis 1994-ben kerekperec rehabilitálták a kádári elitnek a közéletben maradt részhalmazát. Az SZDSZ pedig rokokó pukedlival emelt kalapot a népakarat előtt (izé, a koalícióval legitimálta a rehabilitációt). Onnan kezdve a Szadesz bölcsebben tenné, ha a létezett szocializmus morális aspektusait illetően befogná a száját. Azóta tapasztalhatjuk, hogy az ügynöktörvénynek a besúgójelentések megrendelőire, olvasóira vonatkozó passzusainak az égadta világon semmi értelmük, jelentőségük nincs. A parlamentbe, kormányra került hajdani káderek rendre megkapják az érintettségükről szóló határozatot, majd nem történik semmi. Hiszen mindenki tudta, hogy meg fogják kapni, úgy választották meg őket. Zavar ez valakit? Az ország egyik felét zavarja, a másik felét nem. Aztán van még egy maroknyi szabad demokrata, akiket zavar, de nem úgy. Pech.
"Az átkosbeli elitet szőröstül-bőröstül elfogadó fél ország" |
Nagyobb baj az, hogy a mostani ellenzék is vastagon eljátszotta a jogát arra, hogy feltolja magát az erkölcsbírói pulpitusra. Nincs annál röhejesebb, mint amikor valamelyik deli fideszes pengeszájjal, komor tekintettel történelmi távlatú morális verdikteket ereget - háta mögött az elmúlt négy év összes közpénzszórásos, adórendőrséges, közmédiás, ilyan-olyan bankos ügyeivel. És közben piti kis csúsztatásokkal demonstrálja etikai fölényét. Széltében-hosszában sorolhatnánk ennek a társaságnak a morálisan - sőt jogilag is - illatos ügyeit (teszik is sokan szakadatlan), amelyek finoman szólva felmorzsolták az urak hitelét. Az adott kérdésben elég egyet kiemelni.
Leszólhatja-e a szocializmusnak nevezett levitézlett államkapitalizmus szerkezeti elemeit az a politikai erő, amelyik mindent megtett, és még most is megtesz azért, hogy egy kísértetiesen ismerős törésvonal mentén szakítsa ketté az országot. A vége felé már a verbális szög is kibújt a zsákból, a "polgárok" prolizni kezdtek. Emlékszünk? A "bolsik" meg burzsujoztak. A Deákné meg a vászna. (Ha a nemzetnek az orbáni nemzetbe nem tartozó fele magára venné a rá kiosztott szerepet, akkor azon se lehetne csodálkozni, ha úgy találná, a "polgári" kormány kőkemény osztálypolitikát folytatott, a piros-fehér-zöld álompolgári köd mögött a legszűkebb, legásatagabb értelemben vett polgárság, a burzsoázia kormánya volt. Az biztos, az orbáni újelitnek erős késztetése van arra, hogy belepasszoljon a marxista rendszerkritika legprimitivizáltabb brosúrasablonjaiba.)
"Az ítélet súlytalan, mert a bíró egy hajszálnyival sem emelkedik a vádlott fölé, sőt" |