Nyilván nem lesz. Ez egy ilyen állás. A katona arra szerződik, hogy ha kell, ölni fog. A tévéelnök meg arra, hogy lopjon, ha rákényszerül - és a kényszernek, ó, a kényszernek ezer arca van. Olykor máshogy nem is lehet elintézni a dolgokat, csak törvényen és kamerán kívül. Vagy van olyan, hogy bizonyos pénzek direkte ellopatják magukat. Nincs ugyanis gazdájuk, úgynevezett közpénzek, állami gondozottak, hát hagyhatja őket érző ember árván? De a sima mánia is kényszernek minősül. És nagy a család.
Hazudni akkorát kell, hogy hihető legyen - mondta egy ismert német államférfi állítólag, és úgy értette, hogy minél nagyobbat. Így van ez a lopással is, és már vonatkoztatunk is elfelé a pitiáner aktualitástól. Ne szégyelljünk tanulni az okosabbtól.
Van egy alsó határa a lopásnak. Néhány ezer forint alatt a lopás csak azzal jár, hogy a tettest - ha megcsípik -, beviszik az őrsre, jól megverik, aztán kap egy szóbeli figyelmeztetést is.
A félmilliárd forintos lopás következménye az, hogy a bűnös az addig összelopott villájában kénytelen lakni. |
Nem lehet ezt sokáig bírni. A bűn eredményével - a szökőkutas villával, a kastélyszállóval, az összesen ezerötszáz lovas ménessel - való állandó szembesülés előbb a lelket kezdi ki, aztán a testet. Alkoholba, drogokba, rákba és érszűkületbe menekülnek a példásan megbüntetett tékozlók.
A legérzékenyebbeknél eljárásra sincs szükség. Ők még előtte összeroppannak. És úriemberek az ilyet szemérmesen, mit sem panaszkodva, konok és férfias modorban egészségi oknak nevezik.