Egyetemre menni az előszobán keresztül
További Érettségi tudnivalók cikkek
A diákok elsősorban gazdasági, műszaki területről válogathatnak, ezeken a területeken kínálnak gazdag programot a felsőfokú szakképzések. Itt elsősorban olyan szaktudást igénylő munkákra készítenek fel, amelyekhez szükségtelen a felsőoktatásban eltölteni négy-öt évet, és inkább a gyakorlati elemeken van a hangsúly.
Az állam fizeti
Komoly előnye ezeknek a képzéseknek, hogy a legtöbb esetben az állam finanszírozza a tanulmányokat, szemben az általában több tízezer forintra rúgó tanfolyami díjakkal. A rendszer a diákok számára kedvező, hiszen a felsőfokú szakképzés megszerzése után a hallgatót még megilleti az ingyenes tanulás joga, így mehet tovább állami finanszírozású alapszakra.
A felsőfokú szakképzés az új típusú bolognai rendszerben lényegében a többciklusú képzés első lépcsője, mely az érettségire épül, OKJ szakképesítést ad, és a szakirányú felsőoktatási intézményekben kreditpontok formájában beszámítható a további tanulmányok során (ez intézményfüggő, az adott felsőoktatási intézmény adhat róla információt).
A képzések illeszkednek a piaci követelményekhez, így a munkaadók szempontjából is keresett szakmák sajátíthatók el. Ez a képzési forma egyben a felsőfokú tanulmányok főpróbájának is tekinthető, a végzettek a későbbiekben gyakorlottan kerülnek be a felsőoktatás körforgásába.
Jó esélyek
Egyes felsőoktatási intézmények vizsgálatai szerint, akik felsőfokú szakképzés megszerzése után kerültek be egyetemi vagy főiskolai szakra, átlag feletti teljesítményt nyújtottak. A jelentkezéseknél pedig nem utolsó szempont, hogy mivel a keretlétszám ezen a területen évről évre nő, egyre könnyebb a bejutás.
Igaz, 2006-ban a felvételhez szükséges minimális ponthatár a korábbi 60-ról 72 pontra emelkedik, ez még mindig kevesebb, mint az alapszakoknál előírt minimális követelmény (78 pont). A képzések szinte kivétel nélkül kétévesek, és a felsőoktatási intézmények keretein belül a velük megállapodott középiskolák, szakképző intézmények tartják. A felsőfokú szakképzésekre is február 15-e a jelentkezési határidő.
További érettségi feladatsorok, vizsga előkészítő évfolyamok és a kétszintű érettségivel kapcsolatos információk a 06/1 473 07 69-es telefonszámon, az info@dft.hu e-mail címen és a www.dft.hu oldalon.