Egy váróterem, egy posta, utcaképek, egy díszes híd. Íme az a 13 fotó, amelyről évek alatt sem tudták megfejteni a Fortepan fórumozói, hol készült. Ön felismeri valamelyik helyszínt? Ha igen, írjon a fortepan@mail.index.hu címre! A listát Simon Gyula szerkesztő állította össze, aki több ezer helyszínleírást emelt már át a fórumról a Fortepanba.
Egy iroda, mögötte üvegfallal ügyféltér, mögötte rácsos fal. Utóbbi ajtaja nyitva, a kijárat mögötte jobbra lehetett. Hátulról a rácsos részen tükrözve talán az MNB rövidítés látható. Lehet ez egy Nemzeti Bank fiók, ahova ügyfelek is bemehettek a hatvanas évek elején? (Fotó:
FORTEPAN)
Az egyik kedvenc fotónk, megfejtése talán a lehetetlen küldetés kategóriájába tartozik. A kép egy sorozat része, zsánerében a vidéki, "kúriai" középosztály életét mutatják be a fotók. Több podolini és szepesbélai helyszín azonosítása sikerült (e két település egymás közelében van, ez az a Zsigmond király alatt a Lengyel Királyságnak elzálogosított szepességi terület, ami a Lengyel Királyság felosztásakor nem Ausztriáé lett, hanem visszakerült Magyarországhoz. (Fotó:
FORTEPAN)
A Fortepan gyűjteményében legalább két tucat posta szerepel, szinte mind azonosítva. Ez az időben nem is régi, hatvanas évek beli fotó kifogott rajtunk. Hol járhatunk? A budapesti posták közül a Fehérvári úti és a Múzeum körúti volt gyanús, de úgy tűnik nem azok. (Fotó:
FORTEPAN)
A posták után egy autóbusz állomás. Ebből a műfajból is jópár látható a honlapon, de ezt a karakteres várócsarnokot senki sem ismerte föl. Talán most kiderül, hol függhetett ez a pazar - talán tűzzománc technikával készült? - Magyarország térkép. (Fotó:
FORTEPAN)
Az archív fotók "megfejtésénél" általában jó szolgálatot tesznek a különböző lakcím (vagyis lakczím) jegyzékek. Az 1900-as budapesti jegyzék szerint egy Kiss Mihály szatócs van. Akkori lakcíme (VII. Telep utcza 1., Hajtsár út sarok) ) alapján, ez a mai XIV. Telepes utca - Nagy Lajos király útja sarok. Ha ez az, ma már bizonyosan más áll a helyén. Nagy segítség lenne egy környékbeli másik archív fotó, ami igazolja a föltevést. (Fotó:
FORTEPAN)
Egy építkezés fotója a húszas évek közepéről. A helyszínre két ötlet is érkezett. Először az Óbudai Gázgyár, később a Fiumei út-i Baleseti Sebészet épületét véltük belelátni a képbe. Sajnos egyiket sem tudtuk igazolni. (Fotó:
JANKOVSZKY GYÖRGY / FORTEPAN)
Két kocka és két elvetélt ötlet egy presszóról. Fölmerült a Buday László utcai Miniatűr és a krisztinavárosi Déryné, de egyik sem nyert. Mi lehet a helyes megfejtés? (Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
(Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
Egy kiábrándító pékség-csendélet Kotnyek Antal fotóriporter hagyatékából. Egyértelműen a Fővám (Dimitrov) tér.i, Központi Vásárcsarnoknak tűnik, de a valahogy nem stimmel a pult fölötti fém tartószerkezet. Vagy csak átépítették volna? (Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
Szinte érthetetlen, de ezt sem tudták megtalálni a Fortepan Fórumozói. A szerző Urbán Tamás, de mi a helyszín? Elsőre egyszerűnek tűnik, lehetne pl az Akácfa, vagy a Nagydiófa utca. Aztán a Street View-t nézve mégsem jön össze. Pedig csak harmincöt éves a fotó (Fotó:
URBÁN TAMÁS / FORTEPAN)
Aztán van itt két fotó egy pompás hídról, biciklistával, gőzmozdony füsttel. Eredeti változatban ráadásul stereo fénykép, a Fortepanon megnézhető duplázva is. A kérdés a szokásos: hol áll(t) ez a híd? Talán nem is Magyarországon járunk? (Fotó:
WIRTHMANN JULIANNA / FORTEPAN)
(Fotó:
WIRTHMANN JULIANNA / FORTEPAN)
(Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
Hány vízimalmot bonthattak el, vagy építhettek át felismerhetetlenül a szocializmusban? Valószínűleg ez az épület is közéjük tartozott. Fölmerült, hogy az örvényesi, vagy a csopaki malmot látjuk, de megnyugtatóan nem sikerült igazolni. Felismeri valaki? (Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
(Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
(Fotó:
KOTNYEK ANTAL / FORTEPAN)
A klasszikus utcaképek ritkán okoznak éveken át tartó fejtörést, ezt az "ártatlan" fotót azonban közel három éve keressük. Mit tudunk eddig? A kőlapos "járda" előtt, a fényképész oldalán van egy furcsa rész, talán inkább járdasziget ez és nem járda? Vagy korábban állhatott itt valami, mondjuk egy szobor? És miért van a trafik mögötti házon vörös csillag? Úton-útfélen voltak ilyenek, de azért nem minden egyes lakóházon. Nem lehet valamilyen hivatal? A trafiktól balra mintha fák állnának. Valamilyen parkos téren lehetünk? Önök tudják a választ? (Fotó:
VOGL ELEMÉR / FORTEPAN)
Végül egy színes kép a Városépítési Tervező Intézet archívumából. Láttunk ilyet eleget, de konkrétan ezt, hol láthattuk? Tippek a Fórumról: valami főiskola? kollégium? kórház? folyosó (nincs hamutartó). Szállodai társalgónak még hetvenes évek közepi mércével mérve is rideg. / A bútorok "esztétikájából" KISZ- pinceklubnak gondolom / Egy megalapozatlan tipp (csak mert Sopron van a környező fotókon): mi van, ha ez a soproni (ferences) / bencés rendház/kollégium/gimnázium? / Ugggyan már, egy KISZ-klub max. a kommunizmusba átnövő szocializmusról szőtt álmaiban delirált ilyen enteriőrről. Szerintem valami elitebb közösségi hely, mint haladó tudományok továbbképző központ aulája, pártiskola, hazafias népfront országos központja, stb. (Fotó:
VÁTI ÉPÍTÉSÜGYI DOKUMENTÁCIÓS ÉS INFORMÁCIÓS KÖZPONT TERVTÁRA / FORTEPAN)
Rovataink a Facebookon