Nagy tervek mindig vannak a Balaton fejlesztésére, ám ezek közül sok hosszú évek vajúdása után sem születik meg, vagy szimplán elhal. Mint például az SCD nagyszabású fejlesztési tervei. Azóta már SCD sincs, az ingatlanfejlesztő nyomát elgazosodott tóparti kempingek jelzik. De a Balatont amúgy is évek óta kihasználatlanul álló, rothadó épületek szegélyezik. Összegyűjtöttünk tizet az elhalt-elhúzódott projektek közül. Tókörüli kalandozásunkon láttuk, hogy volna még jelölt. Ha tud valamit, írjon!
A Füred Hotel homlokzatán büszkén hirdeti a tábla, hogy az Új Széchenyi-terv 450 millió forintjából éppen folyik az épület revitalizációja, amit 2012. június 30-ig be is fejeznek. Annyit biztosan állíthatunk, hogy semmi sem akadályozza a dolgozni vágyókat. A sorompó, amin felirat tiltja a belépést a területre, felemelve áll, így bárki bemehet. Ennek ellenére egy lélekkel sem találkoztunk kedd délelőtt. Mivel négy nappal a határidő előtt jártunk ott, biztosan nem állíthatjuk, hogy nem készül el a projekt határidőre. De a látottak alapján mégis ez tűnik a legvalószínűbbnek. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Balatonfüred egyik rejtettebb kincse a város másik oldalán az Aranyhíd sétány, ahol két remek strand, a magántulajdonú Brázay és a városi vagyongazdálkodási cég, a Probio Kisfaludy strandja is működik. A Brázay és a Kisfaludy strand közötti területen pedig legalább öt éve kihasználatlanul áll az ún. csapatpihenő. A remek vízparti terület a Honvédelmi Minisztérium tulajdona volt, de nemrég a város tulajdonába került. Az azóta eltelt idő egyetlen eseménye a telket határoló jegenyesor kivágása volt. A városban több pletyka is terjed a telekről, amit egyesek szerint az önkormányzat eladott, vagy hasznosításra adott egy befektetőnek, aki talán apartmanházat építene rá. A város vagyongazdálkodási osztálya nem kívánt bővebb felvilágosítást adni, a polgármesterhez irányítottak, akit nem tudtunk elérni. A csapatpihenő melletti telken áll a képen látható épület, amely két éve épült, és egészen mostanáig nem nagyon volt benne élet. De hogy az álmok megvalósulhatnak, arra szép példa, hogy most a Kisfaludy strandon a fürdőzők biztonságára ügyelő vízimentőket szállásolták el benne. Az épület és a telek a Probio tulajdona, az átépítés előtt a városgazdálkodási dolgozók csereüdültetésére használták. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Pártállamiból városi tulajdonba került a Brázay villa is, ami egykoron Kádár János balatonparti nyaralója volt. A villához tartozó telek egykor a tópartig is lefutott, most attól három utcányira ér véget. A villát már körbenőtte a gaz, a képen látható bokros terület egykor a villához vezető út volt. Arról, hogy mik a város szándékai a telekkel, ugyancsak a polgármester adhatna felvilágosítást, a vagyongazdálkodási osztálytól annyit tudtunk meg, hogy ingatlanhasznosításra szánják a területet - magyarán ide is házak épülhetnének. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Az SCD csoport pár éve még komoly terveket szőtt. Az ingatlanbefektető a Balaton Tourist felvásárlásával megszerezte a tó melletti kempingeket, amikre komoly beruházásokat tervezett. Badacsonyban például borfalut akart építeni. Azóta az SCD eladta tulajdonát, az új befektető pedig eddig nem nyilatkozott terveiről.
A badacsonyi kemping így most üresen áll és csendben enyészik. A város önkormányzatának "nincs nagy befolyása arra, hogy mi történik", de küzd azért, hogy a kemping egy részét visszaszerezze és strandként üzemeltesse. Egy kis területet már sikerült megszerezniük, itt most szabadstrand működik, tudtuk meg a vagyongazdálkodási osztályon. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A borfalu projekt felvezetőjeként pár éve felújítottak egy portát a strand feletti területen, ahol meg is rendezték a Dugófesztivált. Ám mostanra már ez a birtok is elgazosodott, a vakolat is mállani kezdett.
Badacsony egy másik, lassan évtizedes történetben is főszereplő. Régi terv, hogy a szántódi rév mellett egy másik tavi átkelő is induljon, ez a Fonyód-Badacsony rév lenne. A város vagyongazdálkodási osztályán megtudtuk, hogy ez ügyben is történt előrelépés, éppen a múlt héten szkenneltek be dokumentumokat a projekt megvalósítási tanulmányához. Hogy a tervekből mikor lehet valóság, arra még nem tudtak választ adni. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
"Ó, az SCD" - fogadták stábunkat Vonyarcvashegyen is, ahol a kemping helyén ökufalut tervezett még pár éve az ingatlanfejlesztő. "Teknősfalu, az volt a terv, mert a kápolnadomb alatt, a homokos részen teknősök élnek" - mesélte a községházán a turisztikai információs pont munkatársa. A község amúgy sokkal jobban járt, mint a többi település, ahol az SCD végül nem valósította meg a terveit. A Balaton tán legszebb kempingje legalább működik, és bár nekünk nem volt időnk keresni, de a vállalkozók mocsári teknősöket is megfigyelhetnek természetes környezetükben. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Nem felejtették el az SCD-t Balatonberényben sem. "Volt annak valami neve is" - mondta a faluba tervezett halászfaluról a berényi nudista strand portása. A nudista kemping is az SCD tulajdona volt egykor, de a halászfalut nem oda tervezték, hanem valahova a város határába. De a terv annyira füstbe ment, hogy a helyiek már azt sem tudták felidézni, hova. Az önkormányzat műszaki előadója persze tudta a választ, a falu határában egykor egy kemping állt, de már nyoma se látszik. Oda épült volna a halászfalu. A terv még mindig ez, de engedélyek nincsenek. "Elvi volt, de már rég lejárt" - mondta a műszaki előadó. "Nagyon beütött ez a banki nyavalya" - mondta. Nincs pénz finanszírozásra, pedig terv több is van. Például golfpályáról, 350 férőhelyes vitorláskikötőről, wellnesshotelről. Az önkormányzatnak is van egy kéthektáros telke teljes panorámával, de nincs rá befektető. Pedig Berény megkapó kis falucska, bár az elmúlt évtizedek megkoptatták. A halászfalu nagy lökést adhatott volna a helyi turizmusnak, a kemping recepcióján bánkódtak is, hogy végül nem valósult meg. "Lehetőség van, pénz nincs" - mondta a műszaki előadó is. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Balatonfenyvesen működik a Balaton környékének egyetlen keskenynyomtávú kisvasútja. A régi, szép időket a pályaudvar közepén, magányosan álló peron jelzi, illetve a három irányba szerteágazó sínpárok, melyek közül most csak egy rövid szakasz működik, de legalább működik. Érkezttünkkor éppen indult a szerelvény. A kisvasút felélesztése régi terv, a közelmúltban újabb megvalósíthatósági tanulmány készült. Ebben a Balaton déli partján húzódó vasútvonal felújításának részeként képzelik el a kisvasút feltámasztását, de a városi önkormányzat egyik műszaki munkatársa szerint "reálisan gondolkodva nem tudni" mikorra lehet tény a tervből. A polgármester, Lombár Gábor mindenesetre szívén viseli az ügyet. "21 éve vagyok polgármester, azóta ez a legfontosabb feladatom" - mondta. A vasútat már harminc éve meg akarják szüntetni. Pedig Somogyszentpál felé más összeköttetés nincs is. A vasútvonal másik két ágán tíz éve "szünetel", a gyakorlatban megszűnt a forgalom. Táska felé már a pályát is felszedték, Csisztafürdő irányában "mozdonyt ráengedni már nem lehet". Az aktuális tervért viszont nem lelkesedik. A déli pálya terveiben modernizálnák a kisvasútat, és hatvan kilométeres sebességűre növelnék a pályát. Pedig a kisvasútnak pont vicinális jellege adja a vonzerejét. Ahogy 38 perc alatt 15 kilométert döcög a Berekben, az utasok őzeket, vadakat figyelhetnek. Épp ezért Lombár abban látja a kisvasút jövőjét, ha azt az érintett önkormányzatok, a környék turisztikai vállalkozói és az üzemeltetésben érintett gazdasági társaságai közösen működtetnék. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A gyerekkorában a szálloda éttermében flipperező főszerkesztőhelyettesünk hangja még ma is felcsillan, ha szóba kerül a Sirály. Nem csoda. A szálloda a fonyódi Panoráma sétányon áll, ami nem véletlenül kapta a nevét. Ez ugyan a képen is látható maradványaiból már nem élvezhető, annyira benőtte a természet. A flipperek helyén fák nőnek a betonból. Pedig a Sirály múltja grandiózus, a lenyűgöző panorámáról már 1907-es útleírások is áradoznak. A Panoráma sétányt százéves villák szegélyezik, de egy kívételével mindegyik lehasznált. A Sirály is 1905-ben épült, báltermében tartották a fonyódi Anna-bált. Az épületet 1963-ban teljesen átépítették, de az eredeti szerkezetet megtartották. A bálterem helyén nyílt a diszkóban álltak a már emlegetett flipperek. A ránézésre is legalább tíz, az arasznyi törzsű fák alapján akár húsz éve rohadó épület magántulajdon, így az önkormányzat vagyongazdálkodási osztályán azt se tudták megmondani, mióta áll üresen, nemhogy azt, mik a tervek vele. A legutóbbi tulajdonos "talán egy fonyódi pasas", akinek nem jutott az ügyintéző eszébe a neve. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Míg a Füred Hotelnek elméletben június végére, a boglári gömbkilátó július közepére kell elkészülnie. Ám a füredi szállodával szemben ez a gyakorlatban is megtörténhet. Bár a gömblelátó története eddig valóban Pató Pált idézte, ottjártunkkor szorgos munka folyt - öt munkásból csak ketten vakaróztak. A gömblelátó felújításának a magántőke adott lökést. Az évek óta hol életveszélyessége miatt lezárt, hol ideiglenesen megnyitott épületet egy vállalkozó vásárolta meg, aki a dombon kalandparkot tervez létesíteni. A kötélpályát a kilátó előtti, békés, mediterrán hangulatot sugárzó parkba tervezte. Erre, szerencsére, nem kapott engedélyt, így itt végül csak egy mobil színpad lesz, a kötélpályát a kilátó mögött, a domb másik oldalán építi majd ki. De a beruházás részeként a kilátó is megújul, és ahogy a dolgok június végén álltak, valóban el is készülhet július közepére. És valóban, a műszaki átadás a hétvégén megvolt, augusztus 1-től a közönség is látogathatja. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)