Kisebb karácsonnyal készülünk, de a tavalyit azért túlszárnyalja
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Az ünnep és az ünnepi hangulat is sokféle lehet – ki a szűk családjával, ki nagyobb körben tölti; vannak, akik már novemberben erre készülnek és vannak, akik 23-án vesznek meg mindent. Az ünnepre korán hangolódóknak kötelező a karácsonyi vásár vagy a fényvillamos, mások igyekeznek a közelébe sem menni semminek, ahonnan karácsonyi zene szól. Mivel a tavalyi évben elmaradtak a hagyományos vásárok, idén végre körbenéztünk, milyen a kínálat, változott-e valami az elmúlt évekhez képest. Miközben a rohanó világban egyre többen töltik meghitten, drága ajándékok és felhajtás nélkül az ünnepeket, észrevehetően megnőtt az igény a kézzel készített, fenntartható alternatívákra is, amikkel nem csak a saját életünket tehetjük könnyebbé, de a környezeti ártalmakat is csökkenthetjük.
Lényegesen kisebb vásárokkal találkozunk Budapesten mind a kínálat, mind pedig a méret tekintetében. Az előző évek gigantikus árusözönének nyoma sincs. A belváros nagy vásárainak területét körbekerítették, a beléptetőkapukon csak védettségi igazolvánnyal lehet belépni. Talán éppen ez az oka annak is, hogy az ilyenkor megszokott nyüzsgést és tumultust egyáltalán nem tapasztalni.
Az örökzöldek helyét változatos műfenyők vették át jellemzően idén is. Megjelennek a minden évben újra felhasználásra kerülő fém és műanyag tűlevelű változatok, rajtuk klasszikus és alternatív díszek, világítások is megtalálhatók. Míg a Fashion Streeten rózsaszínben pompázó extravagáns karácsonyfa, túlzó díszítés és világítás jellemző, a város többi részén már szolidabb felhozatal is bőven akad. Ugyanakkor a műfák sem tekinthetők környezetkímélő megoldásnak, hiszen, ha használat után nem megfelelően dolgozzák fel, akkor csak tovább nő a bolygó műanyagterhelése. Aki teheti, válassza a cserepes fenyőket, melyeket az ünnepek után el lehet ültetni. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Fenntartható ajándékokat viszont lehet vásárolni, és érdemes is, hiszen nincs jobb apropója a zöld megoldások bevezetésének, mint ha ajándékok formájában adjuk őket, ezzel másokat is könnyen biztathatunk változásra. Még mindig jellemző a túlvásárlás, a karácsonyi időszakban megnövekedett online rendelések pedig megnövekedett tehergépjármű-forgalommal (így még több légszennyező anyag levegőbe kerülésével) és még több csomagolóanyag felhasználásával járnak. A csomagolóanyagok pedig általában pár óra után a szemetesekben végzik. Egy kis odafigyeléssel és tudatossággal azonban törekedhetünk arra, hogy fenntartható és nem utolsósorban hasznos ajándékokat adjunk, ha már mindenképpen ragaszkodunk ahhoz, hogy tárgy kerüljön a fa alá. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Az egyik legmeglepőbb dolog, amivel idén az egyik vásárban találkoztunk, egy működő szövőszék volt. Mivel egyre inkább trend, hogy egyedi ajándékokat keresünk, erre a kínálat is jól reagál. A vásárban több kisvállalkozás kézműves termékét lehet megvásárolni. Ezzel nem csak a környezetet, hanem a hazai kisvállalkozásokat is támogatjuk. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Viszonylag nagy a merítés szárított déli gyümölcsökből, fűszerekből, melyeket karácsonyfadíszként és asztali díszként is árulnak. Ezeket akár otthon is össze tudjuk állítani, bár kétségtelen, hogy több rákészülést igényelnek. A hulladék kreatív felhasználása erőteljes trendnek ígérkezik idén, vagy vásárolt vagy házi barkács formában. A valóban fenntartható megoldás azonban az, ha az otthon feleslegessé vált maradékokból magunk készítjük el az ajándékot. Teljesen hagyományos, de mondhatni luxus szövetszatyrok is tökéletesek karácsonyra, ezzel azoknak a családtagoknak és barátoknak is a segítségére lehetünk, akiknél pont sosincs egy vászontáska, ezért kénytelenek nejlont vásárolni. Nem szakadnak ki, kellemes rájuk nézni és akár hímeztethetünk is rájuk. Egyszerre személyes és praktikus ajándék, használatukkal pedig jelentősen csökkenthető a műanyagterhelés. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Érdekes látvány a megrakott tűz Budapest közepén, a Bazilikánál. Ma már általánosabb a gáz vagy a távfűtés, így nagyvárosiként maximum bográcsozásnál találkozhatunk a pattogó hasábokkal, a vásárban is klasszikus faszénen sült halat találtunk a füst irányában. Azonban 40 éve még jellemzően fával vagy szénnel fűtöttek az emberek. Minden télen elérkezik a „füstszezon” – és ez bármilyen romantikusnak is hangzik, valójában inkább káros. A fa égetésével ugyanis számtalan károsanyag kerül a levegőbe, többek között a rosszul megrakott tűzzel szénmonoxid, emellett széndioxid, hamu, finomrészecskék, amelyek szálló por formájában tüdő- és légúti megbetegedéseket okozhatnak. A füst egészségkárosító hatását ismerjük a dohányzás esetében is. Az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala) a cigarettafüstben közel 7 ezer vegyületet mutatott ki, melyek közül 93-at az egészségre károsnak vagy potenciálisan károsnak jelölt meg. A közhiedelemmel ellentétben nem elsősorban a nikotin, hanem a dohányfüst miatt alakulnak ki a cigarettával kapcsolatos megbetegedések. Bár a nikotin is káros, hiszen amellett, hogy erős függőséget okoz, egyéb káros hatásain túl megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást is. Egy dohányos nem csak saját magára, környezetére is jelentős terhet tesz, ezért közös társadalmi érdek, hogy ne dohányozzunk: a legjobb, ha egyáltalán el sem kezdjük, vagy ha már rászoktunk, mielőbb leszokunk. Azok a felnőtt dohányosok, akik minden figyelmeztetés ellenére valamiért mégsem teszik le a cigarettát, fontos, hogy tájékozódjanak az ártalomcsökkentésről. Az égés és füst nélkül működő alternatívák - mint az e-cigaretta, a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, vagy a dohányhevítéses technológia - a cigarettánál akár 70-95 százalékkal alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járnak, azonban a károsanyag-kitettség csökkenés mértéke és az egészségkárosító hatás közötti összefüggést jelenleg még kutatják. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Sötétedés előtt a díszkivilágítás elemei még passzívan lógnak az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky kereszteződésében. Idén energiahatékony, környezetbarát, újrahasznosítható fapanelre rögzített díszekkel és alacsonyabb fogyasztású égőkkel helyettesítik az eddigi köztéri fényeket. A forgalom azonban nem csökkent a tavalyihoz képest, folyamatosak a dugók és elképesztő mennyiségű autó terheli a belváros forgalmát. Aki teheti, használja inkább a közösségi közlekedést (nem csak a vásárok megközelítésére) ezzel is csökkentve az autók kipufogója által okozott füstöt, amely egyértelműen káros az egészségre, légúti és tüdőbetegségek okozója lehet. Tömegközlekedés mellett sétával vagy kerékpározással is csökkenthetjük a környezeti terhelést. Ráadásul ilyenkor a díszkivilágítást is megcsodálhatjuk. (Fotó:
Brand & Content)
Biciklisekkel jócskán találkoztunk, persze az autósokhoz képest elenyésző mennyiségben. Jellemző, hogy télen is használják a budapestiek a kerékpárjukat, közbringákat vagy az elektromos rollereket, mert sokkal környezetbarátabb módon, ráadásul gyorsabban és hatékonyabban lehet haladni velük. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Természetesen 2021-ben sem maradhatnak el az ünnepi fényvillamosok, melyekből kétféle típussal lehet találkozni. A led-füzéres fényvillamost 3500 méternyi fényfüzéren 39 200 hidegfehér és kék LED világítja meg, és az utasteret is feldíszítették. A másik típus a hagyományos fényfüzéres, melyek apró „ledbogyókkal” vannak feldíszítve. A karácsonyi előtti időszakban sokaknak ezek a villamosok hozzák el azt az ünnepi hangulatot, ami a hó nélküli téli időszakban talán kicsit hiányzik. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
Mire a budai oldalra értünk, lassan kigyúltak a fények, a város azonban nem csendesedett el. A horizonton látható szmog csík pedig egyre élesebbé válik, bár a forgalom kisebb, mint a belvárosban. A Gellért-hegy, a Szabadság híd és a Bartók Béla út ölelésében egy erőteljes kerékpáros háromszög is létrejön a piros lámpák alkalmával, ami üdítő színfoltja a téli közlekedésnek. A kerékpározással ráadásul a mindennapi mozgást is könnyen kipipálhatjuk. Bár sokszor vágyakozva tekintünk a 2020 előtti évekre, régi szokásainkhoz már valószínűleg nem fogunk visszatérni: megváltozott az egész világ, és ezzel együtt a prioritásaink új sorrendet kaptak. Sok szokást nem is baj, ha elhagyunk - ünnepi stresszelés és rohangálás, a rengeteg étel, amit valószínűleg amúgy is kidobunk: az ünnep remek alkalom arra, hogy megálljunk, visszatekintsünk az évre és eltervezzük, mi az, amin változtathatunk. Nem kell semmilyen radikális vagy eget rengető elhatározásra jutnunk. Kezdjük inkább az apró lépésekkel, hiszen ezeket könnyebb elfogadni, míg végül megszokottá válnak. Töltsünk sok minőségi időt a szeretteinkkel, ajándékozzunk tudatosan, praktikus meglepetéseket, és ne feledkezzünk el magunkról sem. Idén karácsonykor lepjük meg azzal önmagunkat és a környezetünket, hogy lemondunk egy káros szokásunkról, legyen az a dohányzás vagy a túlvásárlás. (Fotó:
Koppány Zsófia / Brand & Content)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.