4 mesés horgászhely, ahol a pecázás mellett a természetet is élvezhetjük
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
A horgászat életérzés. Kint ülni a stégen vagy a parton, várni a kapást, élvezni a természet csendjét. Bár a horgászat egész évben űzhető sport, mégiscsak nyáron a leghangulatosabb. Éppen ezért bepattantunk az autóba, hogy megkeressük azokat a szép Budapest környéki pecahelyeket, ahol a látvány mellett a kapás is elsőrangú!
A Bokodi-tó és a híres lebegő falu - Ki gondolta volna, hogy a 60-as években, az oroszlányi hőerőmű hűtésére kialakított tó az egyik legnagyobb turistalátványosság lesz? Az ipari tevékenység miatt a tó vize ideális a halak számára, amely az évek során valóságos horgászparadicsommá vált. Különleges világba csöppenünk itt, hiszen a cölöpökön álló kis horgászfalu nagyon különleges hangulatot áraszt. A tógazda segítségével lehetőségünk nyílt csónakkal is körbejárni a tavat. Egy külön kis világ van itt a helyi horgászok számára. A turisták azonban sokszor elárasztják a helyet a híres lebegő falu miatt, így megzavarják a helyiek nyugalmát. Az Oroszlányi Horgászegyesület elnöke szerint a másik problémát a szemetelés jelenti. Az egyesület jelentős összegeket költ évente arra, hogy a horgászok által felhalmozott szemetet elszállíttassa. Ahhoz, hogy megőrizzük ezen különleges horgászhelyek szépségét, ügyeljünk a tisztaságára. Ne szemeteljünk, főleg ne dobjunk cigicsikket a vízbe. Egyetlen cigarettacsikk akár 1000 liter vizet is képes beszennyezni. Magunk és környezetünk megóvása érdekében nem csak, hogy ne dobjuk el a csikket, hanem egyáltalán ne is dohányozzunk. A legjobb, ha el sem kezdjük, ha pedig már cigarettázunk, akkor minél előbb leszokunk róla. Ha valamiért ezt mégsem tesszük meg, tájékozódjunk az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
Bár még csak péntek délelőtt volt, találtunk horgászokat is a tavon. Meg is invitáltak a stégükre, így a csónakból kiszállva, a saját bőrünkön is tapasztalhattuk, milyen egy ilyen „lebegő” horgászházban várni a nagy fogásra. A ház mögötti stég körül igazán intim a hangulat: a tó mögötti nádas csendes romantikája minket is maradásra késztetett volna. Ebben a melegben óvni kell a nádast, hiszen akár egy égő gyufa, akár egy el nem oltott cigicsikk pillanatok alatt lángra lobbanthat nagy területet is, főleg a nyári szárazabb időszakban. De nemcsak a tűz, hanem az égéssel járó füst is nagyon veszélyes. Az emberi szervezetre és a környezetre is ártalmas, hiszen tele van káros anyagokkal. A cigaretta égése során keletkező füstben közel 7 ezer vegyi anyag található, amelyek közül 93-ról megállapította az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA), hogy káros vagy potenciálisan káros az egészségre. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
A Majki-tó és szépséges környéke - A Bokodi-tótól nem messze található Majki-tó nem mindennapi látványt nyújt. Szomorúfüzek, tölgyek és cédrusok ölelik körbe a tavat, amely nemcsak a horgászok, hanem a kirándulók számára is remek úti cél. A területet a XVIII. században birtokló Eszterházy család alakította ki. A tó akkoriban az angolkert részeként funkcionált. A tó szomszédságában található a Kamalduli Remeteség, amelynek barokk épületcsoportja egy szép park közepén fekszik. Az épületeket 2022-ben felújították, azóta várja a látogatókat. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
Családias hangulat a pátkai horgásztónál - Lovasberény közvetlen közelében fekvő Pátka falucska mellett található horgásztó tényleg a nyugalom szigete. Katonásan sorakozó kukoricaföldön keresztük vezet az út, a bejáratnál virágos kertes házban fogad bennünket a tulajdonos család végtelen vendégszeretettel. Több mint 20 éve vásárolták meg a területet, azóta szépítik-építik. A mesterséges tavat a Rovákia patak táplálja, kizárólag sporthorgászokat fogadnak, ők azonban szebbnél szebb halfajokkal találkozhatnak itt. A másik tavon nem lehet horgászni, azonban a madárvilága páratlan. A horgásztóhoz 3 klimatizált faház is tartozik, de a sátorozókat is várják. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
Ellátogattunk Ráckevére is, ahol jó pár horgásszal találkoztunk. Kapás is volt. A helyiek azt mondták, tavasszal kifogott egy horgász egy nagy halat, amelynek híre ment, utána pedig rögtön elárasztották a környéket a horgászok. Mára alig maradt hal itt a Dunában. Szerencsére a Budapest környéki tavaink és a Duna bővelkednek változatos halállományban és növényvilágban. Azonban nagyon fontos, ahogyan azt valamennyi tógazda is elmondta, hogy óvjuk a természeti kincseinket. Ne dobáljuk szét a szemetet, a műanyag palackokat és a cigicsikket! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a dohányzás minden formája káros, ennek ellenére hazánkban több, mint két millióan gyújtanak rá rendszeresen. A legjobb, hogyha nem is szokunk rá, vagy ha már dohányzunk, minél előbb felhagyunk ezzel a káros szokással – hosszútávon ugyanis kizárólag így csökkenthetők teljes mértékben a dohányzás okozta ártalmak. Vannak azokban, akik nem szoknak le, nekik érdemes tájékozódniuk az ártalomcsökkentésről. Az égés nélkül működő, füstmentes technológiák a cigarettánál lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki. A károsanyag kibocsátás csökkenése és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban még hosszútávú vizsgálatok szükségesek. Ilyen füstmentes alternatíva a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Ezek használatához nincs szükség tűzre, nem keletkezik sem füst, sem parázs, amely az égés során keletkező káros anyagok miatt a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek fő oka. Azonban ezen füstmentes alternatívák sem veszélytelenek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okozó anyag, valamint egyéb negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A füstmentes technológiák hosszú távú hatásait még vizsgálják, és fontos tudni, hogy a céljuk nem a leszoktatás, hanem a dohányzásról le nem szokó felnőtt dohányosok számára elérhető ártalomcsökkentés, ahogy arra a brit állami egészségügyi hatóság (PHE) egy állásfoglalásában rámutatott. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
A ráckevei Angyal-sziget - Ráckeve legnagyobb szigete a legenda szerint onnan kapta a nevét, hogy Mátyás király egyszer elhajózott mellette és felkiáltott: „Ez egy angyali hely!”. A vadregényes sziget kizárólag csónakkal közelíthető meg, illetőleg egy személyszállító minikomppal. A sűrű nádas vízimadarak lakó -és költőhelyéül szolgál, a lagúnában teknősök napoznak. Ezt a világtól elzárt kis szigetet először a horgászok lepték el, majd nyaralókat kezdtek el építeni, ma már állandó lakói is vannak. A szigettel szemben lévő házsor is meseszerű a kis stégekkel, vízirózsákkal. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
Mind Budapest környékén, mind pedig hazánk egyéb tájain szebbnél szebb horgászhelyek találhatók. Töltsünk el egy kellemes estét, délutánt vagy hétvégét valamelyik vízparton, élvezzük a látványt és a zavartalan csendet. A horgászás segít kiszakadni a mindennapokból. Nyugodt, pihentető tevékenység, amelyet gyönyörű helyeken, természetközeli környezetben élvezhetünk. De közben ne felejtsük el azt sem, hogy vigyázzunk a környezetünkre és egészségünkre. Ha eszünkbe is jutna pecázás közben rágyújtani, ne tegyük! Egészségünk megóvása érdekében az az egyetlen jó megoldás, ha semmilyen formában nem fogyasztunk dohány- és nikotintartalmú terméket. (Fotó:
Tuba Zoltán / kepszerk.hu)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.