„A nemzetközi terrorszervezetek finanszírozásában már ez a legnagyobb bevételi forrás”
Fókuszban az illegális dohánykereskedelem
További Brand and Content cikkek
Az úgynevezett nem törvényes dohányipari készítmények piacával kapcsolatban elhangzanak olyan kifejezések, mint nem hazai adózású termék vagy hamisított termék. Mit takarnak ezek a fogalmak? Mit vagy miket nevezhetünk illegális dohányterméknek?
A köznyelvben illegális dohánytermékekről szoktunk beszélni, de ezt különböző alkategóriákra lehet bontani, ami illegális, az például nem feltétlenül mind hamisítvány. A nem törvényes piacon belül a legtágabb halmaz a nem hazai adózású termékek; ezek mindazok a termékek, amelyekből nem realizálódik bevétel a magyar költségvetésbe. A halmaz része az is, amikor valaki vesz magának egy legális mennyiséget külföldön, hazahozza és elfogyasztja. De ez csak apró része a nem hazai adózású kategóriának, viszont a statisztikákba ezt is beleszámolják. A nagyobb részt az a cigaretta teszi ki, amelyet külföldön kifejezetten abból a célból gyártanak, hogy azt másik országba szállítsák és ott illegális úton értékesítsék.
A legaggasztóbb csoport a hamisítvány, ezek a valóságban létező, jól ismert és bejáratott márkákra gyakran megszólalásig, máskor csak nagyvonalakban hasonlító csomagolású, megjelenésű termékek, amelyek szánt szándékkal a fogyasztók megtévesztése céljából készülnek és amelyeket pontosan azért gyártanak, hogy az eredeti brandre való utalással jussanak illegális piacrészesedéshez. Ezeket nem egyszer high-tech üzemekben gyártják tízezer számra, melyekben saját aggregátor van, hangszigeteltek, illetve telefon- és internetblokkolóval rendelkeznek.
Számokban kifejezhető mekkora volumenű problémáról van szó világszinten?
A probléma óriási mértékű. A JTI számítása szerint – ha Kínát kihagyjuk módszertani okokból -, akkor volumen alapon az illegális dohány kereskedelem a világ harmadik legnagyobb “piaci” szereplője. A Világbank becslése alapján az illegális dohánykereskedelem, elsősorban a cigaretta kereskedelme, éves szinten 40-50 milliárd dollár bevételkiesést okoz, ez átszámítva 14 000 – 17 000 ezer milliárd forint. A világban 38 doboz illegális cigarettát gyártanak percenként, ez egy év alatt 570 milliárd szálat jelent, a világpiaci termelés 11 százalékát.
A világ mely részei a leginkább érintettek? Van olyan terület, ahol kiemelten van jelen a bűnözésnek ezen válfaja?
Létezik egy közkeletű tévedés, miszerint a probléma azokban a régiókban van elsősorban jelen, ahol alacsonyabb az átlagjövedelem és gyengébb az állam fellépése. De ez a feltevés nem igaz, például az Európai Unió is erősen érintett a problémában. Nagy piacról van szó, és a legális termékek adóterhei magasak, érthető módon vonzó terep az illegális gyártók számára. 2015-16-tól egyre több illegális gyártóegységet derítettek fel a bűnüldöző szervek az Unió területén, például a 2021-22-es évben száz felett volt ez a szám. A közelmúltban Lengyelország tipikus gyártó-kibocsátó ország volt, de ahogy a hatóságok fokozatosan lekapcsolták a nem legális gyártósorokat, a tevékenység egyre inkább áttevődött Spanyolországba, Belgiumba vagy Hollandiába. Az orosz-ukrán háború is befolyásolja a helyzetet, az ukrajnai tudás, technikai eszközök és az emberanyag egy része bizonyos nyugat-európai országokba költözött át.
Említette a magas adóterheket. A bűnözési forma és a jövedéki-adó emelések között van összefüggés? Ha igen, akkor ez miben érhető tetten?
Nehéz megkérdezni a fogyasztót, hogy miért vásárol illegális terméket, de az ár egész biztos lényeges, döntő tényező. Minél drágább a cigaretta, annál nagyobb az esélye, hogy a fogyasztó törvénytelen csatornákon fogja beszerezni. A kutatásaink alapján az látszik, hogy egy doboz cigaretta árának tíz százalékos emelkedése a teljes fogyasztáshoz mérten hét százalékpontos emelkedést tud okozni az illegális piaci részesedésében. Franciaországban drasztikus árnövekedés volt az utóbbi években, elsősorban a magasabb adók miatt, ezzel párhuzamban hatalmas mértékben növekedett az illegális piac, ma az Unión belül a legtöbb illegális terméket Franciaországban fogyasztják. Az Egyesült Királyságban hasonló folyamat játszódott le, és azt látjuk, hogy 36 százalékkal nőtt az illegális piac aránya. A JTI úgy kalkulálja, hogy Uniós szinten évente nagyjából 11 milliárd euró adóbevétel nem realizálódik az illegális piac miatt.
Hazánk esetében mi a helyzet, mennyire vagyunk érintettek a problémában? Milyen úton jut el az illegális cigaretta a magyar fogyasztóhoz?
A magyar helyzetről releváns képet ad az „üres cigarettásdoboz kutatás”. Ennek során üres, közterületeken eldobott cigarettásdobozokat vizsgálnak be laborban, és megállapítják, hogy eredeti, hamisított, vagy nem magyarországi adózású termékről van-e szó. A kutatás képet ad arról, mekkora az illegális cigaretták piaca, ráadásul húsz éve minden évben elkészül, így viszonylag konzisztensen látjuk a trendeket.
Többek között ebből tudjuk azt is, hogy a Covid óta folyamatos és erős növekedésben van a nem magyarországi adózású termékek aránya, 2023-ban a teljes hazai cigarettapiac 13 százalékánál is nagyobb volt a kategória. Kifejezetten aggasztó, hogy a hamis készítmények aránya is növekedett, 2022-ről 2023-ra a négyszeresére, így meghaladják a piac 5 százalékát.
Sajnos az államkassza is áldozatul esik ennek a folyamatnak. A JTI becslése szerint hazánkban minden egyes százalékpont, amivel a nem hazai adózású termékek aránya növekszik a cigaretta piacán, az hatmilliárd forint kiesést okoz az államnak, vagyis ennyiért nem lehet majd közszolgáltatásokat finanszírozni. 70 milliárd forintot is meghaladhatja az az összeg, ami csak 2023-ban kiesett a költségvetésből.
Ki kell még térni röviden az illegális finomra vágott fogyasztási dohány kategóriára is, amelyet nem mér az üres cigarettásdoboz kutatás, ugyanakkor hatósági-iparági becslések szerint éves szinten nagyjából 2 milliárd szálnak megfelelő mennyiségről van szó, vagyis olyan, nem a trafikokban értékesített dohány, amely eljut a fogyasztókhoz.
Van-e többlet egészségügyi kockázata az illegális dohány termékeknek? Például olyan, amely a gyártási viszonyok nem megfelelő higiéniájából következnek?
Aki illegális úton szerez be dohányterméket, az nem tudhatja, mit tartalmaz a termék, hiszen az nem esett át semmilyen minőségellenőrzésen. Viszont, amikor a laborokban bevizsgáljuk őket, akkor azt látjuk, hogy rendszeresen mocsok és patkányürülék van bennük, emellett előfordul magas ólom- és a kadmiuntartalmú illegális cigaretta. Az illegális e-cigaretták piacán külön probléma a diacetil nevű adalékanyag, ez az Európai Unió élelmiszerpiacán tiltólistán van, hiszen a tüdőben lévő apró légutak elzáródását okozhatja. Hiába gyártanak tehát egy hamis terméket, esetenként jól felszerelt, high-tech üzemben, ha mindeközben ez egészségre súlyosan káros méreganyagokat tartalmaz, amelyek radikálisan növelik az ilyen termékekkel járó közismert kockázatot.
Egyes bűncselekmény-fajták jellemzően összefonódnak más törvénytelen tevékenységekkel. Mennyire jellemzi ez az illegális dohánykereskedelmet?
A bűnözési forma egyik jellemzője az idegen szóval polikriminalitásnak nevezett jelenség. Sokak fejében apró csínyként él egy doboz illegális cigaretta megvásárlása, „áldozat nélküli” bűncselekményként tekintenek erre. Holott a nemzetközi terrorszervezetek finanszírozásában az illegális dohánykereskedelem a legnagyobb bevételi forrássá vált az utóbbi tíz évben. A 2015-ös párizsi terrortámadás költségeinek egy jelentős része is innen származott.
De a fegyver- és az emberkereskedelemmel is összefonódik, a gyártóegységek sok esetben kényszer-munkaerőt dolgoztatnak, olyan körülmények között, amelyek semmilyen foglalkoztatási standardnak nem felelnek meg.
Léteznek kutatások abban a témában, hogy mennyire van jelen ez a megengedő attitűd a társadalomban? Jellemzően kik azok, akik elnézőbbek?
A JTI készített saját kutatásokat, ezek nemzetközi adatok, de nincs okunk feltételezni, hogy a magyar fogyasztási szokások ettől különböznek. A felmérésekben azt tapasztaltuk, hogy kifejezetten a fiatal korosztály nem érzékeli a problémát. A Z-generációs fogyasztók 31 százaléka, és az Y-generációs fogyasztók negyede általában megengedőbben áll hozzá az illegális termékek fogyasztásához. Ők elsősorban külső körülményekkel, piaci zavarokkal vagy pénzügyi nehézségekkel magyarázzák a nem törvényes fogyasztási cikkek beszerzését. Ráadásul ezek a generációk otthonosan mozognak az online térben, így kirajzolódik egy jövőbeli irány. A felmérésekből azt is megtudtuk, hogy a válaszadók kétharmada a Covid óta szívesebben és könnyebben szereznek be illegális termékeket a közösségi médián keresztül.
Fontos kiemelni, hogy Magyarországon a dohánytermékek online vásárlása illegális. Hazánkban kizárólag nemzeti dohányboltokban lehet törvényes úton ilyen termékekhez hozzájutni. A hazai rendszer alapvetése, hogy kiskorúak ne tudjanak cigarettához vagy egyéb, az ő egészségükre fokozottan káros termékhez jutni, de ha az árusitás az online térben történik, akkor ezek a védőmechanizmusok sajnos nagyon könnyen kikerülhetőek.
Mit lehet tenni ezek elkerülésére? Hogyan valósulhat meg az illegális dohánykereskedelem visszaszorítása?
A visszaszorítás érdekében a legfontosabb, hogy a teljes legális piac minden szereplője összerakja a saját tudását és eszközrendszerét az ügy érdekében. A gyártók, a szabályozók, a különböző hatóságok és a bűnüldöző szervek koordinált együttműködése szükséges.
Például mi vizsgálni tudjuk a fogyasztói szokásokat, többek között az „üres cigarettásdoboz” kutatással, ezeknek az eredményeit megosztjuk a hatóságokkal. A JTI folyamatosan együttműködik a bűnüldöző szervekkel, rendszeresen szervezünk workshopokat, laboratóriumi látogatásokat a számukra, hogy ők is lássák, hogyan vizsgáljuk be a termékeket. A genfi központunkban működik egy kifejezetten illegális dohánytermékek elleni munkacsoport, ahol többek között ex-rendőrök és ex-adóellenőrök dolgoznak együtt ezen a komplex problémán.
A kommunikációban szintén óriási lehetőség van Magyarországon, és jó hír, hogy a NAV ennek az élére állt, megszervezték az Illegális Dohány Elleni Munkacsoportot. Folyamatos a közös gondolkodás, a kommunikáció és az információ megosztása. Összefogva kell dolgoznunk, hiszen a fogyasztók, a gyártók és az állam közös érdekét szolgálja az illegális dohánypiac elleni küzdelem.
A cikk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Illegális Dohány Elleni Munkacsoportjának céljaival összhangban a JTI Hungary Zrt. támogatásával jelent meg.