A WC-használat illemtana: Ön szerint milyen szabályokat kell betartani?

shutterstock 2445209149
2024.08.14. 00:04

Egy jól nevelt ember lehajtja maga után a vécé ülőkéjét? Illik újságokat, könyveket felhalmozni a lakás legkisebb helyiségében vagy mobillal a wc-re járni? És mi van a szagokkal? Kérdőívünkben az Index olvasóit kérdezzük, mi a helyes viselkedés a mellékhelyiségben, tekintettel kell-e lenni a párunkra, családtagjainkra és ha igen, milyen módon?


A párkapcsolatokban sokszor az olyan látszólagos apróságok okozzák a legtöbb konfliktust, mint a középen nyomott fogkrémes tubus vagy a le nem hajtott vécéülőke. A feleknek a wc-használat kapcsán is össze kell csiszolódniuk, egymáshoz kell hangolniuk szokásaikat.

Ráadásul nem is olyan „mellékes” ez a kérdés és ez a helység, hiszen nem kevés időt töltünk ott. Egy 2021-ben publikált brit felmérés szerint a brit polgárok átlagosan heti három és fél órát, vagyis napi harminc percet töltenek a vécében. Hasonló eredményre jutott egy másik felmérés is, amely szerint egy brit élete során 416 napot tölt az illemhelyen. Ez persze az átlag, és talán meglepő módon, de a nők esetében ez eredmény ennél több, 456 nap. Teljes élethosszra számítva pedig napi 23 perc jött ki a férfiak és 29 perc a nők esetében.

A témában magyar kutatás is készült a Zewa megbízásából. Itt azt találták, hogy a nők egy alkalommal átlagosan négy, míg a férfiak hét percet töltenek a mellékhelyiségben. Igaz, a férfiak nem csupán biológiai szükségleteiket végzik el, ők azok, akik gyakrabban használják telefonjukat (48 százalék) vagy olvasnak a vécén. (Nőknél a mobilozási arány 36 százalék.)

A Zewa adatai szerint 18 százalékunknak kifejezetten tabutéma minden, ami a mellékhelységgel kapcsolatos. Nehezen beszélünk a wc körüli dolgokról annak ellenére, hogy minden második embert zavarnak a kellemetlen szagok, így nem is szívesen használja a mellékhelyiséget közvetlenül a párja után.

Ön hogy áll a wc használat körüli kérdésekkel?

Van, ami feszélyezi vagy amit nehezen visel?
Kérdőívünkben a mellékhelyiség-etikett legfontosabb pontjait vesszük sorra. A beérkezett válaszokat összesítjük, és pár héten belül egy kiértékelő cikkben közzétesszük őket.

? Az első kérdés egy igazi klasszikus: Ön szerint milyen pozícióban kell magunk után hagyni a vécé ülőkéjét?
? Belefér-e az együttélésbe, hogy „használat közben” nyitva marad a vécéajtó, amikor a másik otthon van?
? Ön mit gondol arról, hogy valaki könyveket, újságot visz magával a WC-be?
? Egyre gyakoribb, hogy telefont viszünk magunkkal, amikor szólít a természet. (Az említett kutatás szerint a britek 72 százaléka ezt teszi.) Ön szerint ez rendben van?
? Ön szerint illik jelezni a lakásban tartózkodó párunknak, családtagjainknak, hogy most hosszabb időre igénybe vesszük az illemhelyet?
? Egyes emberek szokása, hogy otthon előre letépkedik a vécépapírt. Ön hogyan áll hozzá ehhez a viselkedéshez?
? Ön szerint illik igénybe venni a vécét, amikor valaki éppen étkezik ugyanabban a lakásban?
? Belép otthon a vécébe, és üres vécépapírgurigák kerülnek a szeme elé. Mit gondol?
? Ön szerint fontos illatosítót használni, miután igénybe vettük a vécét?

 

OdorBlock a Zewától

A Zewa innovációja a kifejezetten a mellékhelyiségben kialakuló kellemetlen szagok ellen kifejlesztett Odor Block? technológia, amelynek segítségével a Zewa Deluxe illatosított toalettpapírok rövid idő alatt semlegesítik a szagokat. Az OdorBlock technológia lényege, hogy nemcsak elfedi, hanem hatékonyan csökkenti vagy semlegesíti is a kellemetlen szagokat, tartós frissességet hozva létre. A megoldás blokkolja az orrban lévő bizonyos receptorokat, így enyhítve a kellemetlen szagérzetet. A puha, háromrétegű termékcsalád bőrgyógyászatilag tesztelt, és lehúzható gurigával kapható.

 

 



 

BRAND & CONTENT Brand & Content

A cikket a Dialogue Creatives készítette a Zewa megbízásából, nem az Index szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.