További Belföld cikkek
- Tűz ütött ki egy kőbányai szállóban, 250 embert kellett evakuálni
- Kihúzták az év első hatos lottójának nyerőszámait
- Ellopták Till Tamás sírjáról a plüssállatot, amit a szülei helyeztek oda
- A rendőrség üzent a budapesti audis balesete miatt: El fogjuk kapni
- A Dunából ivott a görögkatolikus főpap vízkereszt alkalmából
Jelentéseket kapott
Medgyessy Péter érintettségét korábban már vizsgálták. A törvény szerint minden minisztert, politikai és közigazgatási államtitkárt és parlamenti képviselőt is át kell világítania az egyes fontos tisztségeket betöltő személyek ellenőrzésére létrehozott bizottságnak. A testületnek egyebek mellett azt kell vizsgálnia, hogy az illető személy kapott-e operatív vagy más bizalmas forrásból származó jelentéseket, dolgozott-e a III/III-as ügyosztálynak, illetve tagja volt-e rendszerváltás előtti titkosszolgálatok belső elhárításának, vagy a karhatalomnak és a Nyilaskeresztes Pártnak. Az átvilágító bizottság 1997 júliusában vizsgálta Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszter érintettségét. Megállapította, hogy a politikus operatív vagy más bizalmas forrásból származó jelentéseket kapott, amikor miniszterelnök-helyettes volt.
|
A törvény értelmében a bizottságnak ilyen esetben lemondásra kell felszólítania a vizsgált személyt. Ha lemond, a vizsgálat eredménye titokban marad, ha viszont nem, akkor azt a bizottság közzé teszi azt. Medgyessy Péter nem mondott le akkori, pénzügyminiszteri posztjáról, ezért a róla készült jelentést a távirati iroda 1997. szeptember 9-én nyilvánosságra hozta. A kormányfő-jelölt akkor úgy reagált erre, hogy nincsen olyan megállapítás a határozatban, amely alapján mérlegelnie kellene a lemondását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a III/III-as ügyosztály számára soha semmilyenfajta tevékenységet nem végzett, a kapott jelentéseket pedig nem használta fel munkájához.
Érintettek
Az átvilágító bírák az áprilisi parlamenti választásokon bejutott 135 új és 251 régi képviselőt egyaránt átvilágítják. Az új Országgyűlésbe több olyan politikus is bekerült, akiket a bírák egyszer már lemondásra szólítottak fel, köztük Medgyessy Pétert, Csehák Juditot, aki most miniszterjelölt, Gál Zoltán korábbi házelnököt és Horn Gyula volt kormányfőt is. Az érintettek ennek nem tettek eleget. Érvelésük szerint ugyanis múltjuk ismeretében választották meg őket képviselőnek.