2007-től vezethetik be az általános tandíjat
A tervről pénteken szivárogtak ki az első részletek, a lap szombati száma úgy tudja, az SZDSZ és az MSZP megállapodott, és szinte biztosra vehető, hogy a 2007-től bevezetik az utólagos képzési hozzájárulást.
A terv lényege, hogy az államilag finanszírozott helyekre felvett diáknak csak az egyetem elvégzése után, sokéves részletben kell fizetnie tanulmányaiért. A hallgatók tanulmányi idejük lejárta után kapják meg az "egyéni képzési számlát", amin az elvégzett tanulmányok költségei szerepelnek.
Egy alapképzés átlagosan 1,5, a masterképzés 2, a doktori fookozat megszerzése összesen 3 millió forintba kerülne, de az orvosi vagy a jogi egyetem jóval többe, 7-7,5, illetve 5 millió forintba.
A hallgatóknak az egyetem költségeinek kétharmadát adó képzési, illetve fenntartási költséget kellene megtérítenie. A hallgatónak akkor kell megkezdenie az összeg visszafizetését, amikor álláshoz jutnak.
Ha a diploma megszerzése után munkába áll, és évi bérének bruttó összege meghaladja a minimálbér negyvenszeresét, akkor havi keresetének 3, ha hatvanszorosát, akkor 6 százalékával törleszt, írja a Népszabadság.
Ha ennél kevesebbet keres, nem kell fizetnie, az összeget kamatok nem terhelik. A tartozás továbbá nem adósságként jelenik meg a végzett diák számláján, tehát nem akadályozza a hitelfelvételt.