Tizenhárommillióért küzdhet Aba Botond
További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Csak 2006 őszén derül ki, hogy forintban mekkora összeget jelent az a húsz százalékos prémiummegvonás, amivel Aba Botond BKV-vezért sújtotta a szabálytalan járatritkítások miatt a tömegközlekedési cég tulajdonosa, a Főváros, mondta el az Indexnek Somlyódi Csaba a cég tulajdonosi bizottságának elnöke.
2006 őszére derül ki
Somlyódi szerint egyébként maga a prémium szó nem helyes, ugyanis a BKV az egyetlen olyan közműcég, ahol a cégvezetőt rendhagyó módon, egy negyvenoldalas menedzserszerződéssel ösztönzik jobb teljesítményre. Míg például a víz- és gázműveknél négy-nyolc megoldandó ügy tartozik a vezető prémiumfeladatai közé, addig Aba Botond előtt száznál is több ilyen feladat áll, aminek megoldásáért előre rögzített pluszpénz jár.
A rendszer tehát elméletileg nem ad módot arra, hogy a prémiumszámításnál vastagabban fogjon a ceruza, vagyis a húszszázalékos csökkentést nem lehet kijátszani. Somlyódi elmondta, amikor elkészül a BKV működésének egy évét lezáró mérlegbeszámoló (május 31.), a főváros illetékes hivatalai ellenőrzik, hogy a szerződésben vállaltakból mi valósult meg, amire végül a tulajdonosi bizottság mondja ki az áment.
A járatritkítási BKV-baki - mivel idén történt - csak 2006 tavaszára kerül a főváros elé, és Aba Botond csak ősszel fogja megtudni, mit is jelent a húsz százalékos megvonás. Somlyódi elmondta, ha Aba száz százalékon teljesítene 2005-ben 16-17 millió forint pluszpénzre számíthatna a havi bruttó 630 ezres (idén júniustól) fizetése mellé, amiből a büntetés levonása után 12,8-13,6 millió forint maradna.
Nem látni a lapokba
Azt, hogy pontosan mit kell teljesítenie Aba Botondnak a jutalomért, nem lehet tudni, ugyanis ezek a feladatok a vezérigazgató szerződésében vannak rögzítve, ami az adatvédelmi ombudsman állásfoglalása szerint csak a szerződő felekre tartozik. A BKV-vezér 2004-ben 20 millió forintos pluszjövedelmet kapott elvégzett feladatai után, amiket ugyanúgy homály fedett.
A menetrend-módosítás miatt a Főpolgármesteri Kabinet arra is felkérte a BKV Rt. igazgatóságát, hogy a jogszerűtlen döntésben részt vett vállalati vezetőknél hasonló elmarasztalást tegyen. Az Index érdeklődésére a BKV-nál azonban még nem tudtak választ adni arra, ez milyen retorziókkal jár a cégen belül.