Elkerülő utak
Munkajogászok szerint ugyanakkor bár a munka törvénykönyve tartalmazza ezt, az utóbbi időben a cégek első számú vezetőikkel külön menedzserszerződést kötnek. Ez már nem tartalmazza a végkielégítés jogi formuláját, hanem egyösszegű térítésként jelöli meg az összeget, amelyet akkor kell kifizetni, ha a szerződést fölbontja - ahhoz azonban rendkívül súlyos okot kell felmutatni, hogy a munkáltató megtagadhassa a pénz kifizetését.
Rekordösszeg
Baranyay esetében 2006-ig szólt a nemrégiben megkötött menedzseri szerződés, így rekordösszegre, 150-200 millió forintra számíthatott. Az MFB új igazgatósága - értesülések szerint - konkrét károkozással vádolja a menesztett elnök-vezérigazgatót. Tavaly az MFB 450 millió euró értékben bocsátott ki kötvényt abból a célból, hogy a pénzintézet meg tudja venni a Mol gázüzletágát. A tranzakció húzódott, most pedig az új vezetés el is tekintett az üzlettől, ezért Baranyay az összegyűlt summára a bankközi piacon kisebb kamatot kapott, mint amennyit a kötvényekért fizetni kellett. Állítólag erre a pénzintézet illetékesei figyelmeztették az elnök-vezérigazgatót, sőt más megoldásra is tettek javaslatot, ami a kárt - amely így megközelítette az 1,3 milliárd forintot - mérsékelte volna, de ezt Baranyay nem vette figyelembe.
Személyi kérdések
A jogászok szerint ez elegendő indok a rendkívüli felmondásra, illetve arra, hogy a szerződésben megállapított pénzt ne fizessék ki. Információink szerint még mindig nem dőlt el, hogy ki lesz az MFB elnöke - esélyesnek tartják Czirják Sándort, az MNB egykori alelnökét, aki várhatóan mától lesz az igazgatóság tagja. Nincs még meg a felügyelőbizottság elnöke sem: Kupa Mihály politikusi szerepvállalásával a jegybanktörvény szerint ez a tisztség összeférhetetlen.