Meg lehet úszni a kerékbilincselést
További Belföld cikkek
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
November elsejével több ponton is változnak a kerékbilincselés szabályai, egységes rendszert vezetnek be, de az alapvető szabályok nem módosulnak - közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) hétfőn az MTI-vel.
Az eddigi, önkormányzati szintű szabályozás helyett új, egységes, országos rendszer alakul ki. Így az ország minden pontján ugyanazok a szabályok lesznek érvényesek - olvasható az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium közleményében.
Az önkormányzatoknak 2010. december 31-ig kell áttérniük az új szabályozásra. Eddig alkalmazhatják saját díjszabásukat, ezután azonban a költségeket is egységesíteni kell. A kerékbilincs alkalmazása 11 500 forint, az elszállítás pedig lakosságszámtól függően 14 500 és 20 ezer forint között lesz.
Az alkalmazás, valamint a jármű elszállításának fő szabályai nem változnak. Továbbra is azokra az autókra lehet bilincset tenni, amelyek megszegik a KRESZ megállásra és várakozásra vonatkozó rendelkezéseit, vagy jegy nélkül parkolnak. Ebben az esetben az IRM tájékoztatása szerint csak akkor alkalmazható a kerékbilincs, ha ennek lehetőségét külön táblán jelzik. Ha a tulajdonos 48 órán belül nem kéri a kerékbilincs leszerelését, akkor az autót elszállíthatja a közterület-felügyelet.
Újdonság a szabályozásban, hogy csak a bírság 50 százalékát kell kifizetni akkor, ha a tulajdonos a felszerelés közben az autóhoz érkezik és a szabálytalanságot megszünteti. Szintén csak a költségek felét kell fizetni akkor, ha a kerékbilincs leszerelésére jogosult személy az előírt két óránál legalább fél órával később érkezik a helyszínre. Ha az időtúllépés legalább egy óra, akkor nem kell a bírságot kifizetni - írta a minisztérium.
Január elsejétől lehetőség lesz arra, hogy a közúti közlekedési nyilvántartásba bekerüljön az üzemben tartó elérhetősége, amelyen a közterület-felügyelő értesítheti a jármű használóját a bilincselés megkezdéséről. Ha az üzemben tartó jelzi, hogy 15 percen belül a helyszínre érkezik és megszünteti a szabálysértést, akkor nem szerelnek fel bilincset a kerékre. Ha valaki vitatja a bilincselés jogszerűségét, panasszal élhet az illetékes rendőrkapitányságon.
A járművet továbbra is akkor szállíthatják el, ha a szabálytalanul várakozó jármű veszélyezteti a közbiztonságot vagy a forgalom biztonságát. A rendszám nélkül közterületen hagyott autókat a figyelmeztetés után 30 nappal szállíthatják el. Ha az elszállított autó tulajdonosa fél évig nem jelentkezik a gépkocsiért, akkor a közterület-felügyelet értékesítheti a járművet - áll a közleményben.
Új szabály, hogy az elszállítástól számított 30 percen belül a közterület-felügyeletnek az önkormányzat honlapján közzé kell tennie a jármű rendszámát és az átvétel helyét, de erről a rendőrség is tájékoztatást tud adni.
Az IRM kitért arra: a rendelkezések szerint 2010. május 1-jétől az autót elszállító hatóságnak egy jól látható, öntapadós tájékoztató matricát kell elhelyeznie oda, ahonnan a járművet elvitték. Ennek tartalmaznia kell annak a telephelynek a címét és telefonszámát, ahol a jármű átvehető.