- Belföld
- parlament
- mszp
- fidesz
- kettős állampolgárság
- alkotmánymódosítás
- kormányalakítás
- önkormányzati választás
Zűrzavar, önzés, felesleges kötekedés
További Belföld cikkek
- Egy piros lámpás negyedben meggyilkolt magyar prostituált után nyomoz a holland rendőrség
- Megfejtette a Demokratikus Koalíció, miért szökik az egekbe az üzemanyagok ára
- Kigyulladt egy pécsi szórakozóhely, a tűzoltók kiürítették az épületet
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több száz millió forintot értek a számok
- Ismét kemény vita alakult ki Magyar Péter és a Fidesz politikusai között
Nem kellett sokat várni a kétharmados többség első bevetésére. A Fidesz hat nappal az új parlament megalakulása után már módosította is az alkotmányt, így nemsokára hivatalosan is lesz miniszterelnök-helyettese a kormánynak, éslegfeljebb kétszáz fős lehet a parlament. A javaslat elfogadása egy pillanatig sem volt kétséges, ráadásul a Fidesz mellett a Jobbik is megszavazta, így a szükséges 258 helyett végül 306-an hagyták jóvá.
A szám akár nagyobb is lehetett volna, az alkotmánymódosítás közben ugyanis ritka nagy bakit ejtett Schmitt Pál házelnök. A Fidesz frakciója az utolsó pillanatban név szerinti szavazást kért, Schmitt azonban az eredeti menetrend szerint géppel leszavaztatta az országgyűlést, kihirdette az eredményt, majd újra szavazásra bocsátotta a kérdést. A gépi szavazáson a szocialisták még egységesen tartózkodtak, a név szerinti szavazáson - részben amiatt, mert fogalmuk sem volt, hogy tulajdonképpen mire is szavaznak, részben mert a név szerinti szavazásnál hangosan be kell mondani a szavazatot, azt pedig utólag már nehéz kimagyarázni - viszont már legalább a felük igennel szavazott. Például Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is.
Hogy ez a szavazás hogy alakult, végül nem tudtuk meg. Az ugyanis nem csak a logikával, hanem a házszabállyal is ellentétes, ha egy törvényről kétszer is szavaznak, így a házbizottság végül ötpárti egyetértésssel arra a bölcs elhatározásra jutott, hogy a már kihirdetett gépi szavazást tekintik érvényesnek, a név szerinti szavazás eredményét pedig nem hirdetik ki, mintha meg sem történt volna.
Még tartott a zavarodottság, de a ház folytatta ülését, és az utóbb fölöslegesnek minősített szavazatszámlálás közepette elfogadták a minisztériumok felsorolásáról, illetve a közigazgatási államtitkári tisztség visszaállításáról szóló, technikai jellegű fideszes javaslatokat, így a gyakorlatban is megkezdődhet a kormányalakítás.
Megkezdődött a választójogi törvény módosításának a vitája is. A Fidesz az országgyűlési választások szabályait is átírná -hogy hogyan, arról itt olvashat bővebben -, de most az őszi önkormányzati választásokra tekintettel a helyhatósági választás szabályainak a módsítását kezdeményezték.
Bár abban az LMP kivételével egyetértenek a pártok, hogy érdemben csökkenteni kéne az önkormányzati képviselők létszámát, a Fidesz javaslatátaz ellenzék egyöntetűen önzőnek nevezte. A Fidesz reformja az MSZP és a Jobbik szerint is az ellenzék ellehetetlenítését célozza, és az LMP szerint is csak a helyi kiskirályok megerősítését szolgálja. A szocialisták és a Jobbik arányos választási rendszert javasoltak, az LMP pedig a dolgok átgondolását. A Fidesz érdemben nem magyarázta el, hogy miért is jó, amit ajánl.
A nap leginkább várt törvényjavaslatának tárgyalására ezek után órákat kellett várni. Az MSZP frakciója ugyanis egységesen leutazott Pécsre volt frakciótársuk, a több évnyi kóma után a múlt héten elhunyt Toller László temetésére. A többi frakció méltányosságból bevárta visszaérkezésüket, így már csak este nyolckor kezdődhetett meg a külhoni magyarok egyszerűsített honosításáról, azaz a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat általános vitája.
Bár jó esély volt rá, hogy békés egyetértés alakuljon ki a kérdésben - mindegyik párt támogatja a kettős állampolgárságot, a szocialisták is csak a szlovák választásokat várnák ki a döntéssel -, a fideszes Németh Zsolt az elmúlt nyolc év szocialista kormányzásának bírálatára használta ki a vita nyújtotta lehetőséget. "Szakítani kell az MSZP nemzetpolitikájával" - jelentette ki, miközben azt, hogy 2004-ben miért változtatta meg addigi álláspontját a Fidesz, azzal indokolta, hogy most már nem tartanak azoktól a veszélyektől, például az elvándorlástól, ami miatt 1998-2002 között még elutasították. A vitát a pénteki ülésen folytatják.
Pénteken a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat részletes vitája mellett tárgyalják a Fidesz javaslatát a Trianon-emléknapról, megkezdik a háromdobás-törvény, valamint a 2006 szeptember-októberi rendőri túlkapások, illetve a 2006. augusztus 20-i vihar áldozatainak kártérítéséről szóló javaslat vitáját. A három napos ünnep után keddtől szombatig folyamatosan ülésezik a parlament, elfogadhatják a Btk. módosítását, az állampolgársági törvényt, illetve megkezdődik a kormányprogram vitája és a miniszterjelöltek bizottsági meghallgatása, hogy aztán szombaton, május 29-én Orbán Viktor és kormánya letehesse az esküt.