Vízben állnak már azok az intézmények is a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Felsőzsolcán, amelyekbe a kitelepítetteket helyezték volna el. A Miskolchoz közeli városban eddig csaknem félszáz embernek kellett elhagynia otthonát, de sokakra vár még ez, mondta Fehér Attila polgármester. Miskolcon jelölnek ki számukra befogadó helyet.
Több ház fala bedőlt, összeomlással fenyeget. A településen feszült a hangulat, idegesek a védekezők, féltik otthonaikat, vagyonukat. A helyieknek katonák, renderők, speciális mentők, vízügyi szakemberek százai segítenek. (MTI)
Kritikus a helyzet a Komárom-Esztergom megyei Héregen. Czibok József katasztrófavédelmi igazgató elmondása szerint 25-30 ház van veszélyben a Szent László-pataknál. Néhány házat már körbe is vett a víz.
Nem zárták le az M1-es autópályát, csak korlátozzák a forgalmat - mondta el Czibik József, a Komárom-Esztergom megyei Katasztrófavédelem igazgatója." A haladósávot nem zárjuk le, de egy sávra szűkítjük."
Az intézkedésre azért volt szükség, mert néhányan a víz fogságában rekedtek, és őket csak az autópálya felől megközelítve, csónakokkal tudják kimenteni. A korlátozás előreláthatólag egy-két órán át tart.
Homokzsákokkal védik a házakat a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagyecseden. Továbbra is fenntartják a másodfokú belvízvédelmi készültséget, mobil szivattyúk és a tűzoltóság segítségének köszönhetően stabilizálódott, kedden délutánra valamelyest javult a helyzet. Kitelepíteni senkit sem kellett. (FH)
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint szerda estig a Dunántúlon borult, esős idő várható, az Alpokalját kivéve további jelentős csapadékkal, de a csapadék mennyisége szerdán már kevesebb lehet. A Dunántúl keleti felén szerdán egy-egy zivatar is kialakulhat. Keleten kedden csak kisebb, szerdán már nagyobb területen elvékonyodik, felszakadozik a felhőzet, főként északon és a Duna-Tisza-közén valószínű eső, zápor, az Alföldön egy-egy zivatar. (MTI)
Az időkép.hu térképe szerint fél négy körül az ország északi és déli megyéiben esett az eső. A Dunántúl nyugati felén és a középső sávban élők kicsit fellélegezhettek. A hőmérséklet jelenleg sehol sem haladja meg a 17 fokot.
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el délután kettőkor a Sajón, elsőfokú a riasztás a Hernádon. A sok csapadék miatt árhullámok indultak el a térség folyóin. A Bódván Hídvégardónál 240 centiméteres vízállást mértek, itt az eddig mért legmagasabb vízszint - amelyet május közepén regisztráltak - 305 centiméter volt. (MTI)
Egy hónap alatt negyedszer vannak gondban a Tolcsva-patak völgyében elterülő települések. Háromhután, Erdőhorvátiban, Komlóskán és Tolcsván már védekeznek. Vámosújfalun azért imádkoznak, hogy a víz el ne vigye azt a közel kétszáz éves hidat, amit a Tolcsva-patak legutóbb már megmozdított. (FH)
Néhány vonalszakaszon csak korlátozásokkal vagy egyáltalán nem közlekednek a vonatok a rendkívüli időjárás miatt. A Mávinform tájékoztatása szerint több helyen pótlóbuszok helyettesítik a vonatokat. Indulás előtt érdemes tájékozódni a MÁV-Start honlapján.
Lezárják az M1-es autópályát Tatabánya előtt a Budapest felé vezető oldalon, közölte a rendőrség. A csomópont közelében hat ház került víz alá. A mentést csónakokkal végzik el, ehhez szükséges az útlezárás. (MTI)
Mátrakeresztesen és Endrefalván lakóházakat is veszélyeztet a víz, utóbbi településen attól tartanak, hogy az általános iskolát is körülveszi a víz. Nógrád megye több településére már 7500 homokzsákot szállítottak. Nógrádsipeken, Pilinyben és Ecsegen is homokzsákokkal védekeznek, munkagépekkel magasítják a patakok támfalait. (MTI)
Teljes útzárat rendeltek el az Aranyosi-völgy bejáratánál az Aranyos-patak áradása miatt, Bodrogolaszi és Sárospatak között pedig belvíz miatt nem lehet közlekedni. Az Aranyosi-völgy felé vezető 3705-ös út egy szakaszát kellett lezárni a patak áradása miatt. A 3801-es úton pedig - Bodrogolaszi és Sárospatak között - belvíz miatt rendeltek el teljes útzárat. A Sajó áradása miatt nem lehet közlekedni a 26-os utat Sajókazával összekötő úton, míg a tardonai bekötő utat vízátfolyás miatt zárták le. Tardona csak Kazincbarcika felől közelíthető meg. (MTI)
Az árvízi védekezésre valószínűleg több pénzt kell fordítani a tervezettnél, az időjárási előrejelzések ugyanis azt valószínűsítik, hogy lesz utánpótlása a víznek, mondta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, aki zuhogó esőben, gumicsizmában, esőkabátban tekintette meg a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sajóecseget. (MTI)
Helyenként húsz centiméteres víz áll a Csongrád megyei Zákányszék utcáin. A járdákat és az udvarok nagy részét is elöntötte a belvíz, szinte minden érintett házban szivattyúk működnek. A megyében tizenöt településen van belvízvédelmi készültség, öt helyen elsőfokú, hat helyen másodfokú, négy településen - Mórahalom, Zákányszék, Csanytelek, Bordány - harmadfokú. (MTI)
Honvédségi járművel védekeznek Sásdon, a települést ismét az áradó Baranya-csatorna fenyegeti. Székely Szilárd, Sásd polgármestere elmondta: még megközelíthető a település, de az emberek kimerültek, a gátak sem bírják sokáig. A kritikus helyeken próbálják erősíteni a nyúlgátakat, a víz továbbra is házakat fenyeget. (MTI)
Szinte az összes patak és kisebb vízfolyás árad Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Rövidesen újabb árhullám indulhat el a Bódva és a Sajó folyókon is. Edelénynél ismét védekezésre kell készülni. A megemelkedett belvíz miatt már védekeznek Ózd, Mezőkövesd és Encs térségében, Miskolcon pedig ismét - egy hónap alatt harmadszor - a Szinva okozhat gondokat. (FH)
A német és az osztrák szakaszon árad a Duna, Nagybajcsnál legkorábban szerdán vezethetnek be elsőfokú árvízvédelmi készültséget, közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. "Komárom, Esztergom térségében az I. fokú készültséget meghaladó vízszintek lehetnek" - írták. (MTI)
Eddig mintegy 2,6 milliárd forintot fordítottak az árvíz elleni védekezésre az államigazgatási szervek. A kormány megduplázta a vis maior alapot, közölte Pintér Sándor belügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Az elmúlt hetekben 518 településen keletkeztek árvízi károk, legalább kétezer ház került veszélybe, és több mint háromezer embert kellett elszállásolni, mert lakása, háza lakhatatlanná vagy életveszélyessé vált. (MTI)
A folyamatos esőzés miatt ismét árvízzel fenyegeti Sátoraljaújhely városát a Ronyva patak, így újra megkezdték a védekezést. A Bózsva-patak vízszintje ismét rekordközeli magasságba emelkedett. Bár házak egyelőre nincsenek veszélyben, a védekezésre már felhívták a lakosság figyelmét, és a város középiskolásait is megkérték a homokzsákok pakolására. (MTI)
Folytatódik a gyűjtés a Nemzeti Segélyvonalon az árvízkárosultak megsegítésére a 1752-es telefonszámon. A segélyvonalra kedd délig 193 731 hívás érkezett, a tényleges banki befizetések összesen 1 millió 319 ezer 25 forintot tettek ki, olvasható a segélyvonal honlapján, ahol az érdeklődők a gyűjtés aktuális állását számlálón követhetik nyomon. (MTI)
Több településen lakóházakat veszélyeztet az árvíz és a belvíz Tolna megyében. Csikóstőttősön és Bonyhádon homokzsákokkal védik az ingatlanokat. A Mecsekben lehullott sok csapadék miatt ismét emelkedett a Baranya-csatorna és Hábi-árok vízszintje. (MTI)
Rekordmértékű esőzés volt májusban Magyarországon. Az ország nagy részén többhavi eső esett, az Alpokalján viszont a szokásosnál kevesebb csapadékot mértek májusban. A hónap utolsó éjjelén sok helyen ismét egyhavi mennyiség esett.
Újabb árhullám indult el a szabolcsi folyók felső szakaszán. Tatabányánál utakat zártak le, Komlón egy partfal dőlt meg, Sásdon hazaküldték az iskolából a gyerekeket. A Tiszán is készültség van, Szegednél és Szolnoknál is figyelnek a folyóra.
Ismét vörös, illetve narancssárga figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat a Dunántúlra és az ország északi területeire. Kedd éjfélig akár 90 milliméter csapadék is várható, de helyenként az ennél több sem kizárt. Az Alföldön kisüthet a nap.